mobile
REKLAMA

Different Tales i Teatr 21 z Paszportami Polityki

Założyciele studia Different Tales otrzymali Paszport Polityki w kategorii Kultura cyfrowa za grę „Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Fores”. Paszport Polityki otrzymała również Justyna Sobczyk, kierująca Teatrem 21.

inf. prasowa
Different Tales i Teatr 21 z Paszportami Polityki

Założyciele studia Different Tales otrzymali Paszport Polityki w kategorii Kultura cyfrowa za grę „Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Fores”. Paszport Polityki otrzymała również Justyna Sobczyk, kierująca Teatrem 21.

Paszporty Polityki, jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, zostały wręczone już po raz 28. Miasto Stołeczne Warszawa patronuje najmłodszej kategorii, Kultura cyfrowa. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym. 

Paszporty wręczono w ośmiu kategoriach:

- film: Piotr Domalewski „Jak najdalej stąd”

- teatr: Justyna Sobczyk, Teatr 21

- literatura: Mira Marcinów „Bezmatek”

- sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas

- muzyka poważna: Ania Karpowicz

- muzyka popularna: Siksa

- kultura cyfrowa: Studio Different Tales

- kultura zdalna: Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity.

Przyznana została także nagroda Kreator Kultury – tym razem otrzymali ją Bożena i Lech Janerkowie.

Pandemia sprawiła, że tworzenie kultury stało się znacznie trudniejsze, a spotkania z widzami, słuchaczami, czytelnikami – możliwe niemal wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Z tego powodu ustanowiona została nowa, specjalna nagroda w kategorii  Kultura zdalna. „Za działania, które zbliżyły twórców i publiczność w sieci” otrzymał ją Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity. Festiwal, realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy, odbył się już po raz 17., a wiele festiwalowych filmów jest prezentowanych na nowej platformie vod.mdag.pl.

Po raz pierwszy przyznano Paszport Polityki w kategorii kultura zdalna, który otrzymał Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity/fot. Leszek Zych, Polityka

Warszawska nagroda

Paszport Polityki w kategorii Kultura cyfrowa odebrała Marta Malinowska, nagrodzona razem z Jackiem Brzezińskim i Arturem Ganszyńcem, założycielami studia Different Tales. „Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo” – tak brzmi uzasadnienie werdyktu jurorów, którzy docenili grę „Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest”.

Paszport w kategorii Kultura cyfrowa, której patronuje Miasto Stołeczne Warszawa, po raz pierwszy wręczono w 2017 r. Ta kategoria obejmuje wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania - ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych. Nagrodę mogą otrzymać zarówno pojedyncze osoby - szefowie studiów deweloperskich, pomysłodawcy, programiści, scenarzyści i graficy - jak i całe studia. W tym roku nominowane były trzy studia: Ovid Works, One More Level i Different Tales. 

Paszport Polityki w kategorii Kultura cyfrowa otrzymali założyciele studia Different Tales/fot. Leszek Zych, Polityka

 

Nagroda dla warszawskiego Teatru 21 

Paszport Polityki w kategorii teatr odebrała Justyna Sobczyk, kierująca warszawskim Teatrem 21 - jedyną grupą teatralną w Polsce zrzeszającą osoby z zespołem Downa i autyzmem. 

Teatr 21 zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Początkowo grupa pracowała nad nietypowymi szkolnymi przedstawieniami jasełkowymi, z czasem zaczęła realizować spektakle autorskie. Większość powstało na bazie własnych - wypracowanych w czasie prób - scenariuszy. W ciągu dekady dodatkowe zajęcia z teatru zmieniły się w pracę, za którą aktorzy otrzymują wynagrodzenie.

Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatycznym, Studio, Powszechnym, Baj, Soho), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa występowała również na festiwalach w kraju i za granicą. Stolica od początku wspiera działalność Teatru 21.

Paszport Polityki w kategorii teatr odebrała Justyna Sobczyk, kierująca warszawskim Teatrem 21/fot. Leszek Zych, Polityla

 

Paszporty z długą historią 

Paszporty Polityki to jedna z najdłużej przyznawanych nagród kulturalnych w naszym kraju, a zarazem drogowskaz wolnej kultury po zmianie ustrojowej w Polsce. Nagroda, która jest wyznacznikiem tego jak rozwija się polska sztuka, jakie stawia przed sobą wyzwania i jak reaguje na zmieniającą się rzeczywistość.

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda