mobile
REKLAMA

Domy Centrum mają nowego właściciela

Domy Towarowe „Centrum”, zlokalizowane przy ulicy Marszałkowskiej, zmieniły właściciela. Wars, Sawa i Junior stały się własnością koncernu Atrium European Real Estate Limited. Firma Atrium, zarządzająca licznymi galeriami handlowymi w Europie Środkowo-Wschodniej, nie wyklucza przebudowy zakupionych budynków.

Róża Paszkowska
Domy Centrum mają nowego właściciela

Poprzednim właścicielem Domów Towarowych „Centrum”, czyli znanych wszystkim Warsa, Sawy i Juniora, był fundusz PFCEE, zarządzany przez CBRE Global Investors. Pod koniec sierpnia sprzedał domy towarowe przy ulicy Marszałkowskiej za ponad 300 milionów euro, a więc niemal 1,3 miliarda złotych. Nabywcą jest firma Atrium European Real Estate Limited.

Wspomniany koncern jest posiadaczem ponad trzydziestu centrów handlowych w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zarządza galeriami nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Rosji. W samej Warszawie należą do niego trzy galerie – Promenada, Reduta oraz Targówek. Wszystkie te obiekty zostały przez właściciela przebudowane lub rozbudowane tak, aby przyciągać więcej klientów i pozwolić na powiększenie zysków. Niewykluczone, że zmiany czekają również budynki przy ulicy Marszałkowskiej. Jak podkreśla nabywca Domów Towarowych „Centrum”, ich mocną stroną jest położenie. Najlepsza, śródmiejska lokalizacja sama w sobie przyciąga klientów, ale odpowiednia strategia rozwoju pozwoli jeszcze pomnożyć zyski z nich płynące.

W związku z tym, że Wars, Sawa i Junior są częścią Ściany Wschodniej, wciągniętej niedawno do ewidencji zabytków, wszelkie potencjalne zmiany będą wymagały uzgodnień z konserwatorem zabytków. Warto przypomnieć, że obiekty te oddane zostały do użytku w czasach PRL, na przełomie 1969 i 1970 roku. Stanowiły dumę stolicy, ponieważ były wówczas największym kompleksem handlowym w kraju. Podczas kiedy w większości sklepów półki świeciły pustkami, w Domach Towarowych „Centrum” można było kupić wszelkiego rodzaju produkty. W ostatnich latach budynki poddane zostały modernizacji, w ramach której wymieniono elewację oraz dobudowano piętro, mieszczące lokale biurowe.

Róża Paszkowska / fot.https://commons.wikimedia.org

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda