mobile

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Skąd wzięło się to święto? Co nas czeka podczas tegorocznych obchodów?

Informacja prasowa/ fot. Sejm
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi RP. Obok hymnu i godła, flaga jest symbolem państwowości narodu. Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

2 maja Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Obchody rozpoczną się od uroczystego podniesienia Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Następnie Prezydent, razem z Pierwszą Damą, mają rozdawać biało-czerwone flagi warszawiakom i wszystkim, którzy zgromadzą się w czasie tej uroczystości na placu Zamkowym.

W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą, i które są ambasadorami polskiej sprawy. Prezydent wręczy również odznaczenia państwowe.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski podkreśla, że Prezydent, "dla którego sprawy Polonii od początku sprawowania urzędu są jednym z priorytetów", zorganizuje po raz kolejny uroczystość, w czasie której zostaną odznaczone osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się polskiej sprawie poza granicami Polski.

Minister zwraca uwagę, że uroczystości zarówno 2, jak i 3 maja, jak to jest w zwyczaju Prezydenta Andrzeja Dudy, mają zawsze taki dwojaki wymiar - z jednej strony oficjalny, a z drugiej strony mają ten bardzo silny wymiar obywatelski, którego znaczenie Prezydent zawsze podkreśla - zaznaczył minister.

Po południu Prezydent weźmie udział w „Biało-Czerwonej Sztafecie RMF FM”.

W 2017 roku RMF FM zorganizował pierwszą biało-czerwoną sztafetę, przemierzając Polskę z północy na południe – z Helu na Giewont. W tym roku sztafeta będzie biegła w odwrotnym kierunku. Zacznie się pod Tatrami, a zakończy na Bałtyku, na pokładzie ORP Błyskawica. W sztafecie wraz z ekipą RMF FM pobiegną gwiazdy muzyki i sportu oraz politycy, w tym także Andrzej Duda. Latem flagę słuchaczy RMF FM weźmie ze sobą na szczyt K2 polski skialpinista, Andrzej Bargiel.

W środę, 2 maja w godz. 14.30 – 17.30 odbędzie się VI. Bieg Flagi. Zamknięte dla samochodów będą ulice w okolicy Cytadeli.

Start biegu zlokalizowany będzie na pl. Gwardii na terenie Cytadeli. Uczestnicy wystartują o godz. 14.30. Trasa biegu będzie prowadziła ulicami: J. Jeziorańskiego – R. Krajewskiego – gen. J. Zajączka – Śmiała – pl. Słoneczny – Forteczna – S. Czarnieckiego, następnie chodnikiem i drogą dla rowerów wzdłuż ul. Z. Krasińskiego i Wisłostrady do ul. Czujnej i dalej przez tereny Cytadeli.

W środę, 2 maja o godz. 16.00 na PGE Narodowym odbędzie się finał piłkarskiego Pucharu Polski pomiędzy Arką Gdynia i Legią Warszawa.

W godz. 13.00 – 14.30 zapowiedziany jest przemarsz kibiców ulicami: Łazienkowska – Czerniakowska – Most Łazienkowski – Wał Miedzeszyński – al. J. Poniatowskiego przed PGE Narodowy. W godz. 14.00 – 16.00 wyłączony z ruchu indywidualnego, za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory SK (wydawane przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe), pojazdów ZTM, taksówek oraz pojazdów jednośladowych, będzie obszar Saskiej Kępy ograniczony ulicami: al. Józefa Poniatowskiego, al. J. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych oraz Wał Miedzeszyński. Dopuszczony będzie przejazd wiaduktem ul. Saskiej i ul. Brazylijską do al. Stanów Zjednoczonych.

Po zakończeniu meczu Policja może podjąć decyzję o zamknięciu dla ruchu Mostu Józefa Poniatowskiego i Al. Jerozolimskich pomiędzy Rondem gen. Ch. de Gaulle’a a Rondem J. Waszyngtona.

Źródło: sejm.gov.pl; prezydent.pl; um.warszawa.pl
Fot.: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda