mobile

Dzień Integracji w metrze

W najbliższy czwartek, 14 czerwca już po raz czwarty odbędzie się "Dzień Integracji w metrze". Podczas akcji pracownicy Integracji będą na dwóch stacjach Ratusz Arsenał i Świętokrzyska zapoznawać pasażerów stołecznego metra z poradnikiem "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością".

Marcin Kalicki
Dzień Integracji w metrze

- Odpowiadamy w ten sposób nie tylko na potrzeby osób poruszających się metrem, ale całego społeczeństwa – tłumaczy prezes Integracji, Piotr Pawłowski. - Do Integracji często trafiają pytania, jak zareagować na widok osoby niewidomej na ulicy, czy można pomagać osobie na wózku, jak pomóc komuś, kto nie radzi sobie z poruszaniem sie komunikacją miejską. Mamy bariery w głowach, nie mamy wiedzy na temat tego, jak się zachować – dodaje Piotr Pawłowski. - Poprzez tę akcję chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością nie są przybyszami z innej planety i nie funkcjonują jakoś specjalnie inaczej, choć ja częściej zmieniam opony niż buty, bo się szybciej zużywają.

- Metro to wygodny i szybki środek transportu, dlatego też codziennie korzysta z niego około 700 tys. osób. Część z naszych pasażerów stanowią osoby z niepełnosprawnością. Organizując już po raz trzeci wraz z Fundacją Integracja „Dzień Integracji w metrze” chcemy dostarczyć pasażerom rzetelnej wiedzy na temat niepełnosprawności, ale także pokazujemy jak można pomóc osobie potrzebującej naszego wsparcia – komentuje Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.

Dodatkowo na stacji metra Stadion Narodowy będą odbywały się zajęcia edukacyjne dla uczniów stołecznych i podwarszawskich szkół podstawowych. Prowadzący spotkania zapoznają młodzież z zasadami zachowania się wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, o roli psa asystującego, jak również o zasadach bezpieczeństwa czy wzywania pomocy. Natomiast w ramach kampanii Integracji "Płytka wyobraźnia" edukatorzy będą ostrzegać uczniów przed ryzykownym zachowaniem nad wodą.

- 22 lata temu czułem się jak kosmita... Był rok 1996: dziurawe chodniki, wysokie krawężniki i wszędzie schody jakby miały prowadzić do nieba - ale nieba nie było widać w większości spojrzeń gapiów, ciekawskich, litościwych, pełnych współczucia i lęku – opowiada Łukasz Bednarski z Integracji, trener prowadzący zajęcia edukacyjne dla dzieci. - Ja, 18-letni wysportowany, pełen uśmiechu i energii chłopak siedzący na wózku nie pasowałem do tych spojrzeń. Wtedy w ręce wpadła mi przypadkiem cienka gazeta – „Integracja” - i pomyślałem, że jej idea może zmienić te spojrzenia. 22 lat później chodniki są równiejsze, krawężniki mniejsze i coraz więcej wind, a idea integracji osób z niepełnosprawnościami ze sprawną częścią społeczeństwa udaje się naszej, mojej Integracji. Spojrzenia są naturalne, przyjazne. Nie byłoby tego wszystkiego bez mówienia o integracji, bez uwrażliwiania i rozmów z tymi najmłodszymi dla których już nie jestem kosmitą, a nawet panem na dziwnym rowerku. To dzieci są otwarte, szczere i potrafią mądrze pytać i słuchać o niepełnosprawności. Odwdzięczam im się za to, że zmieniają nasze społeczeństwo i przestrzegam przed błędem, który sam kiedyś popełniłem skacząc do wody i łamiąc kręgosłup – tłumaczy Bednarski. Mówię im prosto "płytka wyobraźnia" to kalectwo, nie skaczcie na główkę w miejscach nieznanych, a nawet w tych, które znacie może zmienić się dno lub leżeć wrzucona taczka. Uważajcie nad wodą nawet jeżeli jesteście świetnymi pływakami i czujecie się jak Kevin Costner w „Wodnym Świecie”, bo wózek, choć to nie koniec życia, nie jest fajny! - dodaje.

Zajęcia edukacyjne dla szkół rozpoczną się o godz. 9:00 na stacji metra Stadion Narodowy, "Dzień Integracji w metrze" natomiast na stacji metra Ratusz Arsenał w godz. 8:00 - 10:30 i na stacji Świętokrzyska w godz. 15:00 - 17:30. Zapraszamy!

Źródło: Metro Warszawskie

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda