mobile

Dzień Niepodległości w warszawskiej Cytadeli

W południe, 9 października zainaugurowano oficjalne obchody Dnia Niepodległości w Warszawie. W Bramie Straceń przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz różnych środowisk złożyli wieńce zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary caratu. Otwarto także wystawę malarstwa Aleksandra Sochaczewskiego.   

Dzień Niepodległości w warszawskiej Cytadeli

W tym roku, 11 listopada będziemy obchodzić 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, 9 listopada Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej będącym częścią Muzeum Niepodległości zainaugurowało obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Przed Brama Straceń, w miejscu gdzie wielu polskich patriotów straciło życie w walce o niepodległość Polski spotkali się przedstawiciele polskiego rządu, władz Warszawy i dzielnicy Żoliborz, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Akademii Wojskowych i Organizacji Kombatanckich. Jak zauważył Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablica upamiętniającą ofiary carskiego zaborcy, z roku na rok przyciąga coraz więcej młodzieży.

W drugiej części poniedziałkowej uroczystości nastąpiło otwarcie Muzeum X Pawilonu, zamknięte po zakończonej niedawno gruntownej modernizacji. Do dyspozycji zwiedzających oddano min. cele takich postaci walczących z caratem jak Marszałek Józef Piłsudski, ks.   
Piotra Ściegiennego czy Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego.

W otwartym Muzeum X Pawilonu możne też podziwiać nową wystawę malarstwa sybirackiego Aleksandra Sochaczewskiego, polskiego malarza żydowskiego pochodzenia, więźnia X Pawilonu i zesłańca na Sybir. Na wystawie prezentowany jest też jego najważniejszy obraz zatytułowany „Pożegnanie Europy” z roku 1894.   
Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda