Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomoci Raka Jajnka. Jak przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia po raku trzonu macicy, rak jajnika jest najczęściej występującym nowotworem żeńskich narządów rodnych i szóstym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Nie daje charakterystycznych objawów, dlatego często diagnozowany jest późno, co utrudnia leczenie. Na chorobę mogą wskazywać np. długotrwałe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, uczucie pełności, zaparcia lub pobolewania brzucha.

8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
– W 2022 r. z systemu ochrony zdrowia na Mazowszu korzystało ponad 3,3 tys. pacjentek z rakiem jajnika jako rozpoznaniem głównym – wyjaśnia Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji mazowieckiego NFZ. I dodaje: – W 2023 r. takich pacjentek było 3,5 tys., a w roku minionym już ponad 3,6 tys. – dodaje.
Kto jest bardziej narażony na chorobę? Wśród najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia raka jajnika wymienia się m.in.: wiek powyżej 50 lat, menopauzę, występowanie choroby w rodzinie, odziedziczone nieprawidłowe geny (BRCA1 i BRCA2), stymulację owulacji, niepłodność, endometriozę, otyłość czy palenie tytoniu.
Rak jajnika rozwija się nie dając długo objawów, co czyni go groźnym przeciwnikiem. Na rozwijający się nowotwór mogą wskazywać m.in. krwawienia z pochwy, problemy z oddawaniem moczu czy wspomniane bóle w podbrzuszu.
Do głównych działań profilaktyki nowotworowej w przypadku raka jajnika zaliczamy prowadzenie prozdrowotnego trybu życia, ograniczenie – tam gdzie istnieje taka możliwość – czynników ryzyka i regularne wizyty ginekologiczne (w tym wykonywanie przezpochwowego USG). Ryzyko zachorowania zmniejszają też stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy karmienie piersią.