mobile
REKLAMA

Dziś wielkie otwarcie Pałacu Krasińskich

Po raz pierwszy dla zwiedzających dziś wieczorem otworzy się Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej. Na wystawie stałej w Pałacu Krasińskich można zobaczyć najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa. Dziś wieczorem do Pałacu wejdą pierwsi zwiedzający. Otwarciu będzie towarzyszył koncert plenerowy i multimedialny pokaz z muzyką Wojciecha Urbańskiego

NKK
Dziś wielkie otwarcie Pałacu Krasińskich

To historyczny moment. Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej, który znany jest jako Pałac Krasickich.

- Po raz pierwszy w historii od 21 maja Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających przez sześć dni w tygodniu w godzinach od 11 do 19, z wyjątkiem wtorków. Wszyscy będą mogli zobaczyć ukryty wielki polski, warszawski skarb. Będzie tu można przyjść, pospacerować, spotkać się ze znajomymi – podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski.

Dziś nastąpi wielkie otwarcie Pałacu dla zwiedzających. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert i pokaz multimedialny

- Na plac Krasińskich we wtorek 21 maja o godz. 20.30 zapraszamy wszystkich chętnych, warszawiaków i warszawianki, turystów z całej Polski i świata. W ciepłą majową noc odbędzie się koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po koncercie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić cały Pałac oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania „Dąbrówka przybyła do Mieszka” sprzed tysiąca lat, rękopisów Fryderyka Chopina do rękopisów „Małgośki” Agnieszki Osieckiej i „Murów” Jacka Kaczmarskiego – zaprasza Biblioteka Narodowa.

Pałac Krasińskich jest barokową budowlą, która powstała w latach 1677 – 1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego.

Dziś w Pałacu na wystawie stałej można zobaczyć najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa.

Jak wylicza Biblioteka Narodowa:

Kazania świętokrzyskie, czyli najstarszy zapis prozy polskiej

Najstarszy zabytek literackiej polszczyzny: sześć kościelnych kazań zapisanych w pierwszej połowie XIV wieku. Tekst kazań, pisany dwujęzycznie: po polsku i po łacinie, świadczy o wysokim poziomie rozwoju języka polskiego i jego literackiej dojrzałości.
Kazania zostały odnalezione przez prof. Aleksandra Brücknera w 1890 roku podczas badania jednego z łacińskich rękopisów zagrabionych przez Rosjan do Petersburga. Okazało się, że paski pergaminowe użyte jako makulatura do wzmocnienia księgi zawierały tekst polski. Z uwagi na to, że rękopis, z którego wyjęto paski, pochodził z benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu – kazania nazwano świętokrzyskimi.

Księga padła ofiarą rosyjskiej grabieży po powstaniu listopadowym i wywieziono ją do Petersburga. Po odkryciu kazań przez Brücknera, paski wyjęto i umieszczono między szklanymi taflami. Kazania oraz księga, z której je wyjęto, wróciły do Polski po traktacie ryskim z roku 1921. Przed wybuchem II wojny światowej Biblioteka Narodowa ewakuowała paski z kazaniami do Kanady, skąd powróciły w roku 1959. Rękopis, w którym je znaleziono, został spalony przez Niemców po powstaniu warszawskim. Kazania świętokrzyskie zostały ponownie odczytane i wydane drukiem w 2009 roku. Tekst ten zinterpretował Zbigniew Zapasiewicz”;

Rysunki autorstwa Cypriana Kamila Norwida, album „Orbis II”, 1843–1868

Tu nastąpiła nagroda Nobla i długa przerwa w zajęciach” w notatniku noblowskim Czesława Miłosza

Notatnik noblowski jest częścią Archiwum Czesława Miłosza, jednego z największych zbiorów materiałów dokumentujących życie i działalność poety – notatnik, a także noblowski medal i rękopis „Jasności promienistych” już niebawem będzie można oglądać na wystawie stałej w Pałacu Rzeczypospolitej.


Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka to jeden z najbardziej znanych utworów polskiej piosenki XX wieku

Pałac będzie otwarty dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu w godz. 11.00 -19.00 z wyjątkiem wtorków.

 

fot. Biblioteka Narodowa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda