mobile

Festiwal Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe - maj-październik 2018 r.

Masowe migracje, konflikty zbrojne, kryzys humanitarny, nietolerancja wobec uchodźców i narastający nacjonalizm – z tymi problemami mierzą się w ostatnich latach europejskie społeczeństwa. Te zagadnienia mają też wpływ na nasze lokalne wspólnoty i ich codzienne funkcjonowanie. Dlatego trzecią już edycję Festiwalu Miasto Szczęśliwe Teatr Powszechny postanowił poświęcić właśnie tym tematom.

Redakcja
Festiwal Sztuki i Społeczności  Miasto Szczęśliwe - maj-październik 2018 r.

Nazwa festiwalu nawiązuje do głośnej książki Charlesa Montgomery’ego, w której zajmuje się on tym, jak miasto, jego organizacja i infrastruktura, wpływają na jakość i styl życia mieszkańców. Inicjatywa wynika z chęci pogłębienia współpracy publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz rozmaitych grup artystycznych i mieszkańców warszawskiej Pragi. W tym roku partnerami Teatru będą: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Warszawskie Bractwo Bartne, organizacje działające przy ul. Ząbkowskiej i Targowej (Stowarzyszenie Hokuspokus, Stowarzyszenie My, Fundacja Zmiana) oraz duże warszawskie instytucje, jak Sinfonia Varsovia i Akademia Teatralna. W programie artystycznym tegorocznej edycji zaprezentujemy zagraniczne produkcje teatralne: „Drugie wygnanie” w reżyserii Olivera Frljicia
z Narodowego Teatru w Mannheim i „POLE MINOWE” w reżyserii argentyńskiej artystki Loli Arias oraz dwie, nowe produkcje festiwalowe – premiery spektakli Małgorzaty Wdowik i Krzysztofa Garbaczewskiego. Swoje spojrzenie na temat obcości przedstawi też troje młodych reżyserów z warszawskiej Akademii Teatralnej („Hagada na Polskę” w reż. Damiana Josefa Necia – dwa pokazy w maju oraz spektakle Darii Kopiec i Moniki Popiel – pokazy zaplanowane na październik). Na jesieni zaprezentujemy również działania z poprzednich edycji festiwalu: „PARK-OPERĘ” Wojtka Blecharza, „Przestrzeń prywatną” Aleksandry Jakubczak i Karoliny Brzuzan poświęconą warszawskiej reprywatyzacji i sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym, słuchowisko Bartosza Zaskórskiego „Praski sklepik z horrorami” oraz „Uwolnić ulice” w reż. Piotra Wysockiego, a także drugą odsłonę projektu „Blok furii” obejmującego warsztaty i prezentację flag tworzonych przez mieszkańców warszawskiej Pragi.

W bogatym, rozłożonym na kilka miesięcy, programie festiwalu nie zabraknie też działań społecznych
i edukacyjnych, wychodzimy bowiem z założenia, że kultura powiązana ze sprawną edukacją i animacją społeczną, jest jednym z najistotniejszych narzędzi rozwoju demokratycznego społeczeństwa. Zaplanowaliśmy: warsztaty teatralne w siedzibie Teatru, cykliczne warsztaty Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, zajęcia Pracowni Małego Teatru, działania Laboratorium Teatralno-Społecznego i spektakl „Empatia”.

Mamy nadzieję, że festiwal Miasto Szczęśliwe stanie się znowu ważnym wydarzeniem, łączącym wydarzenia artystyczne z refleksją nad aktualnymi problemami społeczno-politycznymi, tworzącym partnerstwo między instytucjami, artystami i widzami, swoistą platformę do rozmowy o konkretnych problemach współczesności.

Szczegółowy program wydarzeń

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda