Gdzie powstanie Muzeum Historii Bielan?
Willa Gessnera – imponujący gmach przy ulicy Palisadowej, wzniesiony w latach 20. XX wieku, to jeden z nielicznych budynków na Bielanach, które przetrwały II wojnę światową. Już niedługo willa stanie się miejscem, w którym będzie rekonstruowana i opowiadana historia dzielnicy - pełna odwagi, poświęcenia oraz pamięci.
Ze względu na wpisanie willi Gessnera do rejestru zabytków oraz bardzo zły stan techniczny obiektu, konieczne jest wcześniejsze skonsultowanie z ekspertami sposobu przeprowadzenia prac remontowych.
W kwietniu uzyskano zgodę Stołecznego Konserwatora Zabytków na przeprowadzenie badań konstrukcyjnych budynku przy ulicy Palisadowej. Pozwolą one określić, w jaki sposób można przywrócić obiekt do użytku, z poszanowaniem jego zabytkowego charakteru.
Na początku czerwca przeprowadzono oględziny willi oraz przyległego terenu. Wzięli w nich udział burmistrzowie Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski wraz z zespołem osób zaangażowanych w realizację projektu.
- Ktoś powie, że budowanie Muzeum przy Palisadowej nie jest dobrym pomysłem, bo jest to dość odległa i słabo skomunikowana lokalizacja. Uważam jednak, że właśnie dzięki tej inwestycji podniesie się prestiż Placówki i przybliży ją do reszty dzielnicy – czytamy wypowiedź burmistrza Grzegorza Pietruczuka na stronie Urzędu Dzielnicy Bielany.
W najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania, które obejmą rozpoznanie układu konstrukcyjnego willi, ocenę jej stanu technicznego oraz nośności elementów konstrukcyjnych.
Celem rekonstrukcji i modernizacji obiektu jest nie tylko przywrócenie jego dawnej świetności, ale także efektywne zagospodarowanie najbliższego otoczenia poprzez utworzenie parku - przestrzeni do rekreacji oraz umiejscowienia tam części muzealnych eksponatów.
Inwestycję po stronie dzielnicy prowadzi Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, a zasoby do przyszłego Muzeum Historii Bielan – fotografie, dokumenty, pamiątki i inne eksponaty – gromadzi Bielańska Fototeka.
Willa przy ulicy Palisadowej należała niegdyś do aptekarza Jana Gessnera, syna Edwarda Gessnera – pioniera polskiego ziołolecznictwa i przemysłu farmaceutycznego. Budynek został wzniesiony na początku lat 20. XX wieku i, jako jeden z nielicznych w tej części miasta, przetrwał II wojnę światową. W bezpośrednim sąsiedztwie willi rozegrała się jedna z najbardziej dramatycznych bitew – tzw. Warszawskie Termopile. Na ulicach Placówki doszło do zaciętych walk między żołnierzami 30. Pułku Strzelców Kaniowskich a oddziałami niemieckimi.
fot. Urząd Dzielnicy Bielany

![[KONKURS] Spektakl "Choinka" w teatrze Guliwer. Wygraj wejściówki](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/6289f215bacb04cf6a286c7b65048e016b8a0151.jpeg)
















![[Konkurs Mikołajkowy] „Po słonecznej stronie życia” – wygraj książkę Damiana Abramowicza](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/a8a133f53765e694b010c58b5649c0fe6576dac0.png)
![[Konkurs] Wyślij swoje świąteczne życzenia i wygraj publikację w gazecie „Informator Stolicy”](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/ccbd0d61ad75ac74de345ccc1e0f020b4367abd0.png)
![[Rozwiązanie konkursu] Spektakl „Przyjazne dusze” wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/e70719d748773077595f2fdfe65067e0b399bdee.jpeg)















