Jak mądrze dokarmiać ptaki?
Czym można dokarmiać ptaki? I jak należy to robić? Na te pytania odpowiadają nowe tablice edukacyjne, które można znaleźć przy Stawach Brustmana na Bielanach.

Dokarmianie ptaków nie jest korzystne dla przyrody i należy ograniczać je do niezbędnego minimum, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do otrzymywania pożywienia, a nie zdobywania go. Jednak jak już się zdecydujemy na dokarmianie, to jak robić to dobrze?
Ptaki żywią się owadami, owocami drzew i krzewów oraz nasionami roślin. Najchętniej sięgają po pokarm z takich drzew jak: jarząb pospolity, głóg, cis, dereń, bez czarny, drzewa owocowe.
Ptaki można dokarmiać tylko podczas silnych mrozów, gdy zamarzają zbiorniki wodne, a na ziemi zalega gruba warstwa śniegu. Jeżeli rozpoczynamy dokarmianie, powinniśmy je kontynuować do momentu odwilży i nastania wiosny. Bardzo ważny dla ptaków jest stały dostęp do czystej wody.
Ptaki nie tolerują chleba i niczego, co zawiera sól. Dokarmianie ich takimi produktami prowadzi do chorób układu pokarmowego, w konsekwencji których wiele z nich ginie. Należy również pamiętać o tym, aby nie wrzucać pokarmu do wody.
Najodpowiedniejsza karma dla:
- kaczek i łabędzi – ziarna zbóż (np. pszenica i mielona kukurydza)
- sikor, dzwońców i grubodziobów – to ziarno słonecznika (niełuskane)
- kosów i kwiczołów – przekrojone jabłka
- gołębi, kawek, gawronów – kasze, pszenica
- wróbli, mazurków – łuskany słonecznik, proso
Pamiętajmy, aby z miejsc dokarmiania nie robić śmietników – niezjedzony pokarm gnije i staje się siedliskiem bakterii oraz stanowi pokarm dla gryzoni.
fot. UM Bielany