mobile

Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

Wiosną i latem chętnie korzystamy z pięknej pogody, spędzając czas na świeżym powietrzu i wystawiając się tym samym na działanie promieni słonecznych. Naturalne światło z jednej strony dodaje nam energii, znacząco wpływa na dobry nastrój i pozwala wytwarzać witaminę D, z drugiej natomiast ma też działanie negatywne.

Róża Paszkowska/ fot. pixabay
TAGI
Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

Promienie UV mają duży wpływ na stan naszej skóry, włosów i oczu. Przyspieszają procesy starzenia, powodują powstawanie przebarwień. Włosy pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce stają się suche, słabe, łamliwe. Promieniowanie UV może także podrażniać oczy, powodując ich zaczerwienienie i uczucie dyskomfortu.

Aby ograniczyć negatywne efekty działania promieni słonecznych należy przede wszystkim zadbać o prawidłową ochronę. Jeśli możemy, powinniśmy unikać przebywania na słońcu w godzinach, kiedy promieniowanie UV jest największe, to jest między 10 a 15. Przebywanie na plaży, spacery czy aktywność fizyczną lepiej ograniczyć do godzin porannych lub popołudniowych. Dobrze wyposażyć się w krem z filtrem, zapewniający skórze ochronę. Wybierając odpowiedni kosmetyk należy zwrócić uwagę na oznaczenia. Wskaźnik ochrony SPF określa stopień zabezpieczenia. Im wyższy wskaźnik SPF, tym więcej szkodliwego promieniowania blokuje. Warto sprawdzić czy krem zabezpiecza zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Należy pamiętać także o tym, aby nanosić kosmetyk kilkakrotnie w ciągu dnia, ponieważ jego działanie jest ograniczone czasowo. Dodatkowo, warto latem wprowadzić do kosmetyczki kremy pielęgnacyjne na dzień, zawierające filtry UV. Ochronę włosów przed promieniowaniem zapewni kapelusz, czapka lub chustka. Ważne by nosić nakrycie głowy zwłaszcza w godzinach największego promieniowania. Wychodząc z domu nie można zapomnieć także o okularach przeciwsłonecznych, wyposażonych w filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się słońcem, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia negatywnych efektów działania promieni UV.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda