mobile
REKLAMA

Jak sprawdzić krawędź narty?

Podstawowy serwis nart obejmuje ostrzenie krawędzi, precyzyjne sprawdzenie stanu ślizgu oraz smarowanie. Z tych działań powinno składać się odpowiednie przygotowanie desek do sezonu. W trudnych warunkach terenowych powierzchnia szybciej się niszczy, dlatego wymaga też konserwowania w trakcie zimy. Zobacz, jak sprawdzić krawędź narty i jaki to ma wpływ na manewrowanie na stoku.

Artykuł sponsorowany
TAGI narty serwis
Jak sprawdzić krawędź narty?

Dlaczego krawędź narty jest tak istotna?

Dobrze naostrzone krawędzie nart potrafią skuteczniej wykorzystać swój potencjał podczas jazdy na stoku. Znacznie zwiększa się przyczepność do podłoża, a także stabilność w momencie wykonywania skrętów. Odpowiednio przygotowane krawędzie nart są obowiązkowe zarówno na rekreacyjnych, jak i bardziej wymagających trasach. Jest to niezależne od Twojego doświadczenia na stoku. Szczególnie ważne jest naostrzenie nart przed jazdą na odcinkach oblodzonych i twardych. Wtedy zwiększą swoją przyczepność i nie będą się ślizgać tak, jakbyś szedł po podłożu w tradycyjnych butach. 

Krawędzie nart muszą być naostrzone pod pewnym kątem względem ślizgu. Właśnie dlatego trzeba dokładnie obejrzeć swoje deski, aby dostosować metodę szlifowania i polerowania powierzchni. Jedno jest jednak pewne: naostrzone narty pozwolą Ci czerpać pełną przyjemność z szusowania po stoku, niezależnie od stylu jazdy czy wypracowanej techniki. Odpowiednio konserwowane narty wolniej się zużywają i szybciej rozpędzają. Warto jednak wiedzieć, że ostre krawędzie narty szybciej się tępią.

Zobacz, jak sprawdzić krawędź narty

Zastanawiasz się, jak sprawdzić krawędź narty? Na rynku jest wiele prostych w obsłudze testerów, dzięki którym można ocenić powierzchnię desek. Jeśli masz już trochę doświadczenia to przy dobrym świetle i rozłożeniu nart na płaskiej powierzchni, możesz samodzielnie sprawdzić ich stan. Ślizg powinien być gładki i płaski, a jeśli na krawędziach wyczuwalne są niedoskonałości, czas na serwis. 

Jak ostrzyć krawędzie nart?

Wiesz już, jak sprawdzić krawędź narty. Teraz poznaj bliżej informacje na temat samego ostrzenia. 

Tradycyjnie konserwuje się dwie powierzchnie: krawędź dolną i boczną. Pierwszą z nich najczęściej ostrzy się raz na sezon metodą maszynową. Jeśli warunki będą sprzyjać, nie ma konieczności powtarzania tego po raz kolejny. Z kolei ostrzenie krawędzi bocznej wymaga dużej precyzji, aby wypracować odpowiedni kąt. Dobranie odpowiednich metod jest uzależnione od stanu desek, czasem wystarczy tylko wyrównać powierzchnię diamentem. Warto wspomnieć, że najpierw ostrzy się krawędź dolną, a następnie boczną. 

Najlepiej wybrać się do fachowców, którzy dysponują sprawdzonymi narzędziami i odwiedzać ich regularnie. Wtedy masz pewność, że krawędzie nart są regularnie sprawdzane i ktoś ma je pod swoją opieką. Samodzielne ostrzenie wymaga nie tylko precyzji, ale np. dobrania pilnika z odpowiednią gradacją oraz późniejszego polerowania. Jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, lepiej oddać narty do serwisu. Jednym z nich jest Ski Race Center, gdzie nie tylko możesz konserwować swój sprzęt, ale także zaopatrzyć się w niezbędne wyposażenie: skiracecenter.pl.

Im trudniejsze warunki na stoku, tym niestety częściej trzeba się przyglądać swoim nartom. Być może konieczna będzie wizyta w serwisie nawet w środku sezonu. Tylko z zadbanymi deskami możesz liczyć na komfortowe i przede wszystkim bezpieczne manewrowanie na stoku. Szukasz serwisu narciarskiego? Zapraszamy na stronę: https://skiracecenter.pl/info/serwis-narciarski-ski-race-center/

 

Sprawdź również, gdzie jechać na narty w marcu: https://www.naszraciborz.pl/site/art/7-strony-partnerskie/56-sponsorowane/101912-gdzie-jechac-na-narty-w-marcu-

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda