mobile
REKLAMA

Jak Warszawa dba o Mamy?

Dziś Dzień Matki. Jakie wsparcie w Warszawie mogą uzyskać właśnie mamy? Warszawski ratusz przedstawił specjalną listę usług świadczonych dla mam

mat.pras.
Jak Warszawa dba o Mamy?

Warszawskim Mamom życzę przede wszystkim zdrowia, dużo radości i spełniania Waszych marzeń. Z myślą o wszystkich mamach, ale i kobietach, które mieszkają w Warszawie, tworzymy miejski system wsparcia. Dlatego od lat z budżetu miasta finansujemy program leczenia niepłodności, dzięki któremu przyszło już na świat blisko 2,5 tys. maluchów. Dodatkowo, zainaugurowaliśmy działalność pierwszej miejskiej poradni leczenia niepłodności. Uruchomiliśmy również Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, jedyną w swoim rodzaju miejską placówkę medyczną dostępną dla warszawianek w każdym wieku – od juniorki do seniorki. Dodatkowo oferujemy również  darmowe szczepienia i programy zdrowotne – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

– Wspieramy kobiety w realizacji siebie, nie tylko aktywności zawodowej. Dlatego w ostatnich latach stworzyliśmy 17 tys. nowych miejsc opieki w żłobkach i wybudowaliśmy 26 nowych przedszkoli wylicza prezydent.

Miejska poradnia leczenia niepłodności

W marcu 2024 r. prezydent Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność miejskiej poradni leczenia niepłodności. Otwarcie placówki to pierwszy krok do uruchomienia pierwszego w Polsce, samorządowego ośrodka leczenia niepłodności metodą in vitro. Poradnia znajduje się w Warszawskim Szpitalu Południowym na Ursynowie.

Poza leczeniem niepłodności, placówka oferuje również wsparcie dla pacjentów stojących w obliczu choroby nowotworowej, którzy chcieliby zachować płodność na przyszłość poprzez mrożenie komórek rozrodczych, zarówno komórek jajowych, jak i plemników.

Warszawski program in vitro

Warszawa, jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce, finansuje program leczenia niepłodności już od 2017 roku.

– Dotychczas miasto przeznaczyło na realizację programu ponad 57 mln zł - tylko od początku 2024 r. z budżetu stolicy wydano już blisko 3,3 mln zł na wsparcie leczenia osób dotkniętych niepłodnością – podsumowuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, która odpowiada w mieście m.in. za obszar zdrowia.

Jak dodaje wiceprezydentka, Warszawa finansuje również bezpłatne szkoły rodzenia, czyli zajęcia edukacyjne nt. przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem: – Każdego roku z miejskiego programu może skorzystać ok. 10,5 tys. warszawianek, które spodziewają się dziecka. Na trwającą edycję, realizowaną w latach 2023-2025, Warszawa przeznaczy niemal 16 mln zł.

Dla zdrowia kobiet

Przyszłe mamy mogą liczyć na najlepszą opiekę okołoporodową w miejskich szpitalach ginekologiczno-położniczych oraz placówkach, gdzie znajdują się oddziały ginekologiczno-położnicze. Warto przypomnieć, że aż trzy z miejskich szpitali (Szpital Południowy, Praski i św. Zofii) znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Co ważne, zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie.

Poza tym, wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, zapewniają możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu i znajdują się w czołówce placówek medycznych w Polsce z największym odsetkiem znieczulenia okołoporodowego. 

W trosce o zdrowie wszystkich mieszkanek, w 2023 r. miasto zainaugurowało działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK) z siedzibą przy ul. Inflanckiej. To placówka, która gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną kobietom w każdym wieku. W minionym roku WIZK odwiedziło ponad 21 tys. pacjentek i urodziło się tam blisko 1,3 tys. dzieci. Co ważne, w placówce przy ul. Inflanckiej działają również trzy poradnie ginekologiczno-położnicze, poradnia endokrynologii ginekologicznej oraz poradnia dla dziewczynek. WIZK specjalizuje się także w małoinwazyjnych operacjach ginekologicznych – miesięcznie w placówce wykonywanych zabiegów.

Z myślą o kobietach ze szczególnymi potrzebami miejskie szpitale wyposażone są w fotele ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnością ruchową – takie gabinety są w Szpitalu Praskim, Bielańskim, Centrum Medycznym Żelazna, Szpitalu św. Rodziny, Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet oraz przy ul. Solec 93.

Warszawa oferuje również szereg bezpłatnych szczepień – małych dzieci oraz seniorek i seniorów przeciw grypie sezonowej, nastolatków przeciw HPV.

Opieka dla maluchów

Aby wspierać powrót kobiet do aktywności zawodowej Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła program bezpłatnych żłobków – z tej formy wsparcia mogą skorzystać rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie. Do dyspozycji warszawskich rodzin jest dziś ponad 17 tys. miejsc bezpłatnej opieki. 

W latach 2019-2023 zakończono 15 inwestycji żłobkowych, w tym 5 modernizacji istniejących placówek i 10 nowych żłobków. Do końca 2024 roku planowane jest oddanie kolejnych placówek m.in. na Ochocie, Woli.

Poza tym od 2019 r. miasto wybudowało i uruchomiło dokładnie 26 nowych przedszkoli w 12 dzielnicach. Obecnie trwa budowa 5 placówek w dzielnicach Bemowo, Ursus, Włochy, Wola, i Żoliborz.

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda