mobile
REKLAMA

Jak zostać spedytorem- przewodnik

Współczesna branża transportowa, będąca w stałym ruchu i poddawana dynamicznym zmianom przepisów, stwarza obszerną przestrzeń rozwoju dla specjalistów w dziedzinie spedycji. W artykule tym zgłębimy tajniki roli spedytora oraz technika spedytora, odpowiadając na kluczowe pytania dotyczące ścieżki kariery w tej fascynującej dziedzinie. Dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby zostać spedytorem, jakie umiejętności są kluczowe, oraz jak wygląda codzienna praca na tym stanowisku. Gotów na podróż po świecie profesji spedytora? Zapraszamy do lektury, która rzuci światło na aspekty edukacyjne, obowiązki zawodowe i atrakcyjność tego dynamicznego zawodu.

Artykuł sponsorowany
Jak zostać spedytorem- przewodnik

Spedycja- czym jest?

Spedycja, stanowiąca jeden z trzech filarów branży TSL (transport, spedycja, logistyka), to kompleksowa działalność skoncentrowana na koordynacji, planowaniu i organizacji przewozu towarów oraz związanych z nimi czynności. W najszerszym sensie obejmuje różnorodne obszary, podlegając klasyfikacji według różnych kryteriów. Jednym z istotnych podziałów jest obszar działania, uwzględniający spedycję krajową, międzynarodową, własną (wykonywaną w ramach zapotrzebowania firmy) oraz publiczną (wykonywaną na zlecenie innych przedsiębiorstw). Kolejnym kryterium klasyfikacji jest zakres działań, dzielący spedycję na właściwą, skupioną jedynie na organizacji transportu, oraz mieszaną, obejmującą dodatkowe czynności, takie jak przewozy, składowanie i sprzedaż. Spedycja stanowi zatem wszechstronny obszar, w którym zróżnicowane aspekty działalności łączą się w spójny proces zarządzania przepływem towarów.

Jakie obowiązki ma spedytor?

Spedytor, pełniąc kluczową rolę w łańcuchu transportowym, nosi na swoich barkach zróżnicowane obowiązki. Oprócz nawiązywania relacji z nowymi klientami i bezpośredniego kontaktu z kontrahentem, jego zadania obejmują przyjmowanie zleceń, negocjowanie stawek oraz kompleksową dokumentację transportową i umów. Decydując o optymalnym wyborze pojazdu do realizacji zlecenia, spedytor organizuje wszelkie czynności związane z transportem, załadunkiem, rozładunkiem i przeładunkiem towaru, dążąc do optymalizacji łańcucha dostaw i zapewniając bezpieczeństwo przewożonych dóbr.

W zakresie jego odpowiedzialności leży także skoordynowanie transportu, terminowe realizowanie zleceń oraz skuteczna organizacja odprawy celnej. Monitoruje magazynowanie, dbając o zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń i utrzymanie warunków sprzyjających specyficznym wymaganiom różnych towarów, na przykład utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Spedytor podejmuje się również szeregu działań dodatkowych, takich jak składowanie, awizowanie, sprzedaż, przeprowadzanie cesji praw do przesyłek, ubezpieczanie ładunków oraz zawieranie umów z podwykonawcami, co podkreśla wszechstronność i kompleksowość jego roli w obszarze logistyki i spedycji.

Ile zarabia pracownik spedycji?

Wysokość wynagrodzenia spedytora kształtuje się w zależności od kilku kluczowych czynników, takich jak doświadczenie zawodowe, skala i lokalizacja firmy, a także zakres obowiązków związanych z konkretnym stanowiskiem. Asystent czy młodszy spedytor mogą oczekiwać niższych zarobków, podczas gdy spedytor główny czy spedytor celny zazwyczaj korzystają zdecydowanie wyższych wynagrodzeń. Mediana zarobków w tej branży oscyluje obecnie między około 3010 złotych brutto (asystent) a 7090 złotych brutto (kierownik, koordynator). Podobne wynagrodzenie przysługuje również doświadczonemu spedytorowi międzynarodowemu. Ważne jest jednak zaznaczenie, że podane kwoty stanowią medianę, co oznacza, że połowa pracowników w branży zarabia mniej, a druga połowa więcej niż podane orientacyjne sumy.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda