mobile
REKLAMA

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż mieszkania jest ważnym wydarzeniem - zarówno dla właściciela, jak i kupującego. To dość zawiły proces, który wiąże się jednak nie tylko z dużymi emocjami. Bez załatwienia niezbędnych formalności, akt przeniesienia własności będzie niemożliwy do zrealizowania. Polskie prawo wymaga zebrania stosownej dokumentacji, różniącej się w zależności od sytuacji i rodzaju nieruchomości. Zatem jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania należy przygotować, aby akt notarialny zakończył się sukcesem?

Artykuł sponsorowany
Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż mieszkania - Wymagane dokumenty

W każdej sferze życia są rzeczy, których nie da się przeskoczyć. Zasada ta dotyczy również załatwiania formalności przy sprzedaży mieszkania - jeśli jakieś wymogi zostaną pominięte, do aktu przeniesienia własności nie dojdzie. 

 

W najprostszej sytuacji są właściciele mieszkań własnościowych. Tutaj lista wymaganych dokumentów jest stosunkowo krótka. Znajduje się na niej akt notarialny informujący o sposobie nabycia nieruchomości (kupno/darowizna/spadek), odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o zameldowaniu osób w mieszkaniu, a także dokument potwierdzający brak zadłużenia i zaległości w płatności czynszu i opłat eksploatacyjnych.

 

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania spółdzielczego tworzą już nieco bardziej rozbudowaną listę. Choć podobnie jak w przypadku lokalu własnościowego, niezbędne jest posiadanie aktu notarialnego, zaświadczenia o zameldowaniu i braku zadłużenia z tytułu czynszu i opłat eksploatacyjnych, koniecznie musimy zdobyć także kilka zaświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej. Należy do nich:             

 

  • zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej
  • dokument potwierdzający prawo do lokalu (spółdzielcze własnościowe)
  • zaświadczenie o braku zadłużenia w spółdzielni mieszkaniowej
  • zaświadczenie o przydziale lokalu

Sprzedaż mieszkania z hipoteką

Sprzedaż lokalu obciążonego kredytem hipotecznym nie należy do łatwych przedsięwzięć, ale nie jest także niemożliwa. Przed udaniem się do notariusza, musimy w pierwszej kolejności załatwić niezbędne formalności w swoim banku. Konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o wysokości kredytu i rat. W niektórych przypadkach bank udziela promesy - wtedy finalizację sprzedaży nieruchomości należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od jej wydania.

 

Jeśli masz na zbyciu lokal i nie do końca odnajdujesz się w kwestiach formalnych, koniecznie rozważ sprzedaż mieszkania z ValueProperties. Tamtejsi agenci nieruchomości to eksperci w branży - wiedzą, jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są konieczne, by cały proces przebiegł szybko i bez niespodzianek. 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda