mobile
REKLAMA

Jemy, nie marnujemy

Blisko 30 ton niesprzedanej żywności zostało uratowane na warszawskich targowiskach. 76 szkół realizuje projekt „Szkoła nie marnuje", działają 43 jadłodzielnie. Warszawa ogranicza marnowanie żywności.

informacja prasowa
Jemy, nie marnujemy

Zbiórki na targowiskach

Tylko w ostatni weekend kupcy na targowisku przy Halach Mirowskich zebrali 290 kg żywności. Do tego 130 kg na placu Szembeka, 127 kg na Bemowie, 60 kg na Rembielińskiej, 40 kg na Egipskiej i na Wolumenie.

To finał tegorocznej zbiórki niesprzedanej żywności na targowiskach. Warszawscy kupcy przekazali blisko 30 ton żywności, przede wszystkim warzyw i owoców. Pierwsze działania edukacyjne dotyczące marnowania żywności na targowiskach odbyły się trzy lata temu. Dobre praktyki zyskują na popularności, dzięki czemu w tym roku już ponad 90 kupców chętnie przekazywało niesprzedaną żywność wolontariuszom, ratując ją przed wyrzuceniem do kosza.

Najwięcej od kwietnia do początku grudnia udało się zebrać przy Halach Mirowskich – 8799 kg. Dalej: Wolumen – 5901 kg, plac Szembeka – 4269 kg, Bemowo – 3886 kg, Rembielińska – 2717 kg, Egipska – 2507 kg. W sumie odbyło się przez ten czas 216 zbiórek.

Dzielmy się w jadłodzielniach

- W święta dzielimy się z tym, co mamy. Właśnie na idei dzielenia i wzajemnego wsparcia opiera się nasza akcja. Zwłaszcza w obecnym okresie dziękujemy kupcom za ich pomoc i całoroczny udział w zbiórce owoców i warzyw nienadających się do sprzedaży, choć wciąż w pełni przydatnych do spożycia. Chcemy pokazywać, jak wiele żywności można uratować dzięki właściwemu gospodarowaniu, które wcale nie jest trudne. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęcimy do oszczędzania również w domach, gdzie marnuje się najwięcej. A jeśli mimo wszystko przeszacujemy zakupy, ugotujemy za dużo – nie marnujmy jedzenia. Zostawmy je w jadłodzielniach. Drobnym gestem możemy okazać ogromną pomoc osobom w trudnej sytuacji – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu.

W przedświątecznej kampanii Warszawa kolejny raz namawia wszystkich mieszkańców i mieszkanki do ograniczania wyrzucanego jedzenia. Z plakatów w całej Warszawie można dowiedzieć się, jak działają te punkty i gdzie znaleźć najbliższy.

Jadłodzielnie to miejsca, które powstały z inicjatywy społecznej. Założeniem jest, że dbają o te miejsca ich użytkownicy. Zarówno osoby przynoszące jedzenie, jak i te które z niego korzystają. Lista warszawskich jadłodzielni jest stale aktualizowana na stronie 19115 oraz na warszawskim geoportalu. Dzisiaj w stolicy jest ich już 43.

Szkoła nie marnuje

Niemarnowania żywności uczyć można od dziecka. Od września w 76 warszawskich szkołach realizowany jest projekt „Szkoła nie marnuje". Młodzież z klas 6-8, z pomocą trenera edukacji żywieniowej oraz nauczyciela podczas cyklu pięciu warsztatów wypracowuje sposoby na ograniczenie marnotrawstwa jedzenia w szkole. Podczas warsztatu kulinarnego wspólnie przygotowują potrawy z warzyw i owoców, które nie mają atrakcyjnego wyglądu, ale nadal są w pełni wartościową żywnością. Projekt podsumuje raport, w którym m. in. zebrane zostaną dobre praktyki ze wszystkich szkół. Akcja będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym, a Ratusz liczy, że dołączą do niej kolejne szkoły i przedszkola.

Warsztaty kulinarne

Marnowaniu żywności w domach często sprzyja brak pomysłów i umiejętności kulinarnych. Warszawa regularnie organizuje warsztaty kulinarne dla przedstawicieli różnych grup. Dla najmłodszych są one jednymi z cyklu zajęć prowadzonych w szkołach podstawowych i przedszkolach w ramach kampanii „Wiem, co jem". W ubiegłym roku szkolnym w takich zajęciach wzięło udział 9289 dzieci.

Równolegle prowadzony jest cykl spotkań dla opiekunów kół kulinarnych, którzy uczą dzieci gotować. Warszawscy nauczyciele mają możliwość korzystać ze spotkań szkoleniowych oraz materiałów edukacyjnych dzięki, którym mogą zakładać i prowadzić w swoich miejscach pracy koła kulinarne dla dzieci. Zarówno dzieci jak i rodzice mieli również okazję wziąć udział w warsztatach na Ekopikniku, na których przygotowywane były potrawy z najczęściej marnujących się produktów. Z kolei podczas konferencji organizowanej z okazji Światowego Dnia Żywności przez Federację Polskich Banków Żywności, warsztaty „Wiem, co jem" prowadzone były dla koordynatorów Miejsc Aktywności Lokalnej, którzy organizują w swoich przestrzeniach, różne inicjatywy dla warszawskich lokalnych społeczności.

Badania marnowania

Poznanie nawyków zakupowych warszawianek i warszawiaków oraz rodzajów marnowanej żywności i przyczyn tego zjawiska, jest kluczowe dla wprowadzenia skutecznych rozwiązań przeciwdziałających marnotrawstwu. Prowadzone są badania, których wyniki dostarczą tych informacji i pomogą planować dalsze działania dla Warszawy, która nie marnuje jedzenia.

W ramach czwartej edycji stypendiów m.st. Warszawy dla doktorantów, jednym z obszarów projektu badawczego będzie przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności w warszawskich placówkach oświatowych. Na podstawie analizy gospodarowania żywnością w 50. szkołach i przedszkolach oraz analizy dobrych praktyk stosowanych w Danii zostanie przygotowany kodeks dobrych praktyk dla warszawskich placówek.

Budżet obywatelski też się włącza

W mijającym roku spośród projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego wybrano również trzy projekty jadłodzielni. Powstały one na Woli, Targówku i w Śródmieściu.

W ramach projektów zorganizowane zostały także warsztaty kulinarne dotyczące niemarnowania oraz warsztaty z szycia, przerabiania i naprawiania różnych rzeczy. Do 25 stycznia 2023 roku można zgłaszać projekty na kolejną edycję.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda