mobile

Jerzy Trela Człowiekiem Teatru 2016

W poniedziałek 21 marca w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera przy ul. Zamoyskiego 20 wręczono Nagrodę im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru wybitnemu aktorowi Jerzemu Treli.

Jerzy Trela Człowiekiem Teatru 2016

Po raz trzeci Fundacja Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera przyznała Nagrodę Człowiek Teatru. W tym roku laureatem został aktor Jerzy Trela. W skład kapituły III edycji Nagrody weszli: Anna Augustynowicz, Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Hübner–Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki i Allan Starski oraz laureaci poprzednich edycji Nagrody – Anna Augustynowicz i Jan Englert.

Nagroda przyznawana jest ludziom wszechstronnym, których praca przyczynia się do rozwoju teatru, a także do poszerzenia wiedzy na jego temat, wizjonerom teatru, ludziom, dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w jego dziedzinie.

- Czuję się trochę onieśmielony. Szanowni państwo, szanowny panie ministrze, wielce szanowna i droga Kapituło chciałem bardzo serdecznie podziękować za to wyróżnienie – powiedział Jerzy Trela odbierając nagrodę Człowieka Teatru – Dla mnie to wyróżnienie ma jakby symboliczne znaczenie. Przeszedłem tę drogę w teatrze dosyć długą a zaczynała się ona tak na poważnie w Starym Teatrze – dodał.
 
Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach. W 1969 roku ukończył PWST w Krakowie. W latach 1969-1971 występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, od 1970 jest aktorem krakowskiego Starego Teatru. Jerzy Trela jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, w latach 1984-90 był rektorem tej uczelni.

Jerzy Trela znany jest z licznych ról filmowych. Grał min. w Znachorze, Matce Królów, Człowieku z Żelaza, Trzech kolorach: Białym, Być jak Kazimierze Deyna, Quo Vadis i w Ziarnie Prawdy.

Honorowy Patronat nad nagrodą dla Człowieka Teatru 2016 objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda