mobile
REKLAMA

Jesienno-zimowe prace na Polu Mokotowskim

Trwa modernizacja parku Pole Mokotowskie. W ostatnich miesiącach pojawiły się kolejne drzewa i krzewy. Zamontowano także elementy małej architektury, wykonano nowe nawierzchnie i część prac związanych z ukształtowaniem terenu.

informacja prasowa
Jesienno-zimowe prace na Polu Mokotowskim

Postępy w poszczególnych częściach parku

W śródmiejskiej części Pola Mokotowskiego spektakularną zmianę przeszedł teren wokół fontanny, gdzie ułożono ozdobne płyty z labradorytu. Kamień sprowadzany jest z Winnicy na Ukrainie. Wykonano także część prac przy niecce wodnej przy fontannie.

W części parku przy ul. Wawelskiej i al. Niepodległości powstały górki obsiane trawą. Wzniesienia mają zmniejszyć hałas dobiegający z ulic. Wcześniej wysiano też łąkę kwietną, która zakwitnie wiosną i wykonano mineralną nawierzchnię ścieżki. Wzdłuż ciągu ścieżki Kapuścińskiego zamontowano nowe latarnie.

W okolicy lokalu Jeff's – od strony ul. Żwirki i Wigury – asfaltową nawierzchnię wymieniono na nową: z kostki klinkierowej i betonu szczotkowanego. Zamontowano nowe stojaki rowerowe i latarnie. W centralnym punkcie placyku wkrótce pojawi się stalowa altana.

Przy rondzie Jazdy Polskiej wykonano już część prac związanych z położeniem nowej nawierzchni. W całości prace te zakończono natomiast w strefie od ul. Batorego. Wkrótce zostaną tam zamontowane elementy małej architektury. Podobne prace pozostały do wykonania w okolicy Biblioteki Narodowej.

Planowany termin zakończenia całej inwestycji to III kwartał 2023 roku.

Zbiorniki wodne oraz elementy sportowo-rekreacyjne
Zakończono już większość prac przy dużym stawie i małych zbiornikach wodnych. Umocniono dno oraz brzegi potoku i zbiornika, ułożono większość rurociągów. Wykonano też część mostków na stawach, a obecnie trwają prace przy mostach na głównym zbiorniku.

Do tej pory na Polu Mokotowskim rolkarze mogli korzystać tylko z głównej alei pokrytej asfaltem. Teraz dodatkowa strefa do takiej aktywności powstaje w śródmiejskiej części parku, na tyłach Politechniki Warszawskiej. Tworzone są przeszkody w terenie, na których możliwe będzie wykonywanie ewolucji.

Do rekreacji służyć mogą rozrzucone na terenie parku naturalne elementy, np. gąszcz pni czy pniaki do wspinaczki. Pojawi się również chwiejna równoważnia.

Ogrody w parku

Ważnym elementem projektu jest naturalny ogród biocenotyczny, który powstaje w centralnej części parku za Biblioteką Narodową. Pojawi się tu mały plac. Obecnie trwają prace przy budowie drewnianego pomostu i nad formowaniem krajobrazu – są tworzone górki i niecki. Do wykonania zostało jeszcze ustawienie altan i wiat, elementów małej architektury oraz zamontowanie oświetlenia. Wzdłuż pomostu powstanie ścieżka edukacyjna.

Jedną z nowych atrakcji parku jest ogród sensoryczny. Ustawiono już bębny djembas z pieńkami do siedzenia, kamienie wspinaczkowe i betonowe leżaki. W przyszłym roku zostaną zamontowane tipi.

Nowe rośliny i mała architektura

Niemal w każdej części parku pojawiła się nowa roślinność. W ostatnich miesiącach posadzono tu łącznie 35 drzew, ponad 4 tys. krzewów i niemal 7 tys. bylin. Pojawiły się też pnącza okrywowe, rośliny cebulowe oraz łąki i trawnik na powierzchni 3669 mkw. W ramach tegorocznych jesiennych nasadzeń Pole Mokotowskie wzbogaciło się m.in. o lipy srebrzyste, i szerokolistne; topolę szarą, jarzęby pospolite, klon jawor, róże, jeżówki, czosnki ozdobne i śliwy różnych odmian, a także jeżyny, pigwowce, hortensje bukietowe Little lime 'Jane', kaliny koreańskie 'Juddii', fiołki wonne, naparstnicę zwyczajną czy śmiałek darniowy.

Po modernizacji Pola Mokotowskiego w parku można będzie odpocząć nie tylko na ławkach czy trawie, ale także na specjalnych platformach do siedzenia i leżakach. Przy alejach ustawiane są także nowe kosze na śmieci, a na polanach schronienia dla owadów.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda