mobile
REKLAMA

Jubileuszowo i śpiewająco na żołnierską nutę

W miniony wtorek członkowie Koła nr 39 ZŻWP świętowali 41. urodziny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Jubileusz swoim występem uświetniła polska piosenkarka, Danuta Stankiewicz.

Anna Tomasik
Jubileuszowo i śpiewająco na żołnierską nutę

W słoneczne przedpołudnie 14 czerwca br. w sali konferencyjnej warszawskiej Katedry Polowej przy ulicy Długiej 13/15 odbyło się niecodzienne spotkanie członków Koła nr 39. Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. A okazja ku temu była nader szczególna. Związkowi Żołnierzy Wojska Polskiego „stuknęło” właśnie 41 lat!

W zacnym gronie członków Koła nr 39 ZŻWP zrzeszeni są także artyści, poeci i autorzy wielu cenionych i znaczących pozycji książkowych. Dość wymienić: Henryk Odrzywołek (multiinstrumentalista), Jolanta Kubicka (piosenkarka), Adam Zwierz (śpiewak operowy), Adam Wojdak (kompozytor i piosenkarz), Adam Buszko (autor m.in. biografii Bernarda Ładysza „Artysta żołnierz” oraz czteropłytowego albumu „Pieśń ojczysta”, za który otrzymał Diamentową Płytę), Stanisława Garbalińska (niedawno wydany tomik poezji „Życie poezją malowane”), Cezariusz Papiernik (książka „Dorosłe dzieciństwo”), Tadeusz Oratowski (książka „Czołgiem na Czechosłowację”), mjr Waldemar Głowacki (książka „Błękitna 16”). Są też pasjonaci turystyki, a nawet pszczelarstwa.

Cieszę się, że nasze relacje są koleżeńskie i przyjacielskie, że się lubimy i chcemy ze sobą przebywać, spotykać się, o czym świadczy frekwencja chociażby na dzisiejszym spotkaniu – powiedział na wstępie płk Feliks Klepaczka, prezes Koła nr 39. ZŻWP.Myślę, że żadne koło w województwie mazowieckim, a nawet w całej Polsce, nie cieszy się taką frekwencją na zebraniach jak u nas. Jesteśmy bardzo aktywni. Mimo pandemii wielu kolegów uczestniczyło  w uroczystościach państwowych i wojskowych, organizowanych pod Pomnikiem Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza – podkreślił z nieskrywaną dumą prezes Koła nr 39. ZŻWP. W telegraficznym skrócie nakreślił też plany na nadchodzące miesiące.

Była to również okazja do uhonorowania niektórych członków Koła nr 39 ZŻWP. Zgodnie z Uchwałą Kapituły Krzyża Związku i Odznaki Honorowej z dnia 18 maja 2022 roku w sprawie nadania Krzyża ZŻWP w miniony wtorek przyznano: Złoty Krzyż ZŻWP (płk Stanisław Żurawski, płk Jan Dziewanowski), Srebrny Krzyż ZŻWP (ppłk Stanisław Niegowski) i Odznakę Honorową ZŻWP (Teresa Jackiewicz, ppłk Ryszard Janowski, ppłk Henryk Wrona, mjr Mieczysław Karasewicz).

Po części oficjalnej przyszedł czas na ucztę duchową. Oto witana brawami na scenie pojawiła się Ona – Kolorowy Ptak Polskiej Piosenki, Danuta Stankiewicz. Niezwykle barwna postać w rodzimym show businessie. Znana z niespożytej energii i często kontrowersyjnych projektów artystycznych już po chwili „porwała” publiczność do wspólnej zabawy. A gdy w eter popłynęły dźwięki jej największego przeboju „Wernisaż”, wylansowanego jeszcze w latach 90-tych minionej epoki, co odważniejsi panowie ruszyli z nią w tany. Siedzący w pierwszym rzędzie płk Feliks Klepaczka, prezes Koła nr 39 ZŻWP, nie krył zachwytu, gdy piosenkarka specjalnie jemu dedykowała swój inny szlagier „Nie płacz, kiedy odjadę (sercem będę przy tobie)”.

Blisko 50. minutowy recital piosenkarki wypełniły także piosenki z repertuaru Czarnego Anioła polskiej piosenki, czyli Ewy Demarczyk, które „zasiliły” najnowszy album Stankiewicz „Groszki i róże”. W nowych wersjach interpretacyjnych i opracowaniach aranżacyjnych usłyszeliśmy m.in.: „Jaki śmieszny”, „Skrzypek Hercowicz” i „Grande valse brillante”. Jak przystało na charakter wydarzenia nie mogło też zabraknąć utworów patriotycznych. Piosenki „Rozszumiały się wierzby płaczące” i „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” zgromadzona publiczność na stojącą odśpiewała razem z artystką.

W ubiegłym roku ukazała się płyta „Zawsze Wierni Ojczyźnie”, którą otrzymali państwo w prezencie. Jest to projekt o charakterze patriotyczno-sakralnym. Wypełniły go piosenki z albumu „Serce dla Ciebie Polsko” oraz utwory z wydanej w 1991 roku płyty „Divide Amorem”, którą miałam przyjemność osobiście wręczyć Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II. „Zawsze Wierni Ojczyźnie” to płyta bardzo bliska memu sercu – przypomniała Danuta Stankiewicz. – Jako córka profesora i pułkownika doskonale czuję i rozumiem rodziny wojskowych. Zdrowia, szczęścia, pomyślności i spełnienia marzeń życzę państwu – dodała.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że za album „Zawsze Wierni Ojczyźnie” Danuta Stankiewicz wraz z Anną Tomasik (dziennikarka, poetka, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu) i Bartoszem Kuśmierskim (fotograf gwiazd, twórca okładki i sesji fotograficznej Danuty Stankiewicz dla potrzeb tego wydawnictwa) uhonorowana została Medalem XL-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Na koniec płk dr Jacek Macyszyn, dyrektor Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, który wcześniej przybliżył krótko historię muzeum, zaprosił zebranych do zwiedzania wystawy.

Nad nagłośnieniem wydarzenia czuwał reżyser dźwięku, Andrzej Ryniak.

Potem jeszcze długo toczyly się przyjacielskie rozmowy w kuluarach przy słodkościach, herbacie i unoszącym się w powietrzu aromacie świeżo palonej kawy.

Tekst i foto: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda