mobile

Już 104 dzieci urodziły się na Mazowszu dzięki in vitro

Po półtora roku od rozpoczęcia programu in vitro na Mazowszu urodziły się 104 dzieci. Program będzie realizowany do 2025 r. Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 18 mln zł.

 

Informacja prasowa
Już 104 dzieci urodziły się na Mazowszu dzięki in vitro

410 ciąż i 104 dzieci

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Do dziś w ramach programu potwierdzonych zostało 410 ciąż i urodziło się 104 dzieci.

Pierwsze osiemnaście miesięcy działania programu pokazuje, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik wiele par starających się o dziecko decyduje się na przystąpienie do programu. – Spośród 1773 par, które się zgłosiły, 1161 zakwalifikowało się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono ich już 918, czego wynikiem jest ponad 400 ciąż i ponad 100 dzieci – zaznacza. – To wielka radość i spełnienie marzeń ich rodziców, a my cieszymy się wraz z nimi.

18 mln zł do 2025 r.

Ogromne znaczenie społeczne programu dostrzega Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania programem. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata – do 2025 r. Za tą decyzją idą też konkretne środki finansowe – 10,5 mln zł – dodaje. W sumie na realizację programu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 18 mln zł.

Pierwsze dziecko

4 czerwca 2020 r. urodziło się pierwsze dziecko, które zostało poczęte w Gravidzie Sp. z o.o. w Płocku. Dziecko rozwija się prawidłowo, a jego rodzice są bardzo szczęśliwi.

Skuteczność metody zapłodnienia pozaustrojowego

Średnia skuteczność zabiegów in-vitro w Polsce wynosi ok. 35%. Wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik i wynosi dla: Medi Partner Sp. z o.o. – 44%, Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 51%, Gravida Sp. z o.o. – 39% liczony na podstawie analizy liczby przeprowadzonych procedur i liczby potwierdzonych ciąż.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda