mobile

Kibice klubu Polonia są naprawdę razem

W deszczowe pochmurne piątkowe popołudnie przy ulicy Konwiktorskiej 6 miało miejsce – w przeciwieństwie do pogody – wydarzenie z o wiele bardziej słoneczną i radosną aurą.

TAGI
Kibice klubu Polonia są naprawdę razem

Fot: Katarzyna Reszczyńska

21 października o godzinie 14:00 odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi w nowo wyremontowanej siedzibie polonijnego klubu Kibice Razem. Na uroczystości pojawili się reprezentanci wszystkich grup kibicowskich, co Jerzy Engel skomentował: „Wśród kibiców Polonii nie ma żadnych niesnasek.” Co więcej – uważa on, że dzięki Ośrodkom Kibice Razem wszystkie grupy kibicowskie zaczną mówić jednym głosem.

W kompletnie od podstaw stworzonym klubie, który za swoje miejsce przyjął nieużytkowany „barak” na terenie Polonii, wyremontowanym tylko dzięki poświęceniu jego członków, zebrali się przedstawiciele ministerstwa sportu – Emilia Krawczyk, honorowy prezes klubu Polonia – Jerzy Piekarzewski, przedstawiciele PZPN, media oraz główni zainteresowani – czyli opiekunowie, koordynatorzy i członkowie OKR.
Poziom, jaki reprezentuje sobą nowy ośrodek jest imponujący ze względu na ilość włożonej pracy i przytulną atmosferę. Jak mówi Płochocki, ostatnie prace „kosmetyczne” trwały jeszcze do wieczora dnia poprzedzającego oficjalne otwarcie.

Przed oficjalnym przecięciem wstęgi o głos zostali zaproszeni goście, którzy zgodnie wykazywali się podekscytowaniem i szacunkiem wobec nowostworzonej placówki. Emilia Krawczyk z ministerstwa sportu z uznaniem doceniła, że „udało się wam stworzyć miejsce od prawie samych fundamentów”.
Cały koszt remontu wyniósł 36 tysięcy zł. Wkład PZPN to 19 tys., reszta to datki sponsorów.
Podpisanie umowy z obecnym lokalem nastąpiło 1 sierpnia 2016 roku.

Mimo że PZPN koordynuje Klub Kibice Razem od 2013 roku, to niestety również wtedy Klub Kibice Razem Klubu Polonia stracili dofinansowanie z funduszy miejskich. 

Co jednak powinno zostać podkreślone, mimo że klub nie posiadał własnej siedziby przez dłuższy czas w żaden sposób nie zaprzestał prowadzenia swojej działalności i prowadzonych akcji.

Z pełną dumą Kamil Płochocki, obecny gospodarz ośrodka, wymieniał, że mimo braku miejsca w 2016 udało im się zorganizować 14 akcji społecznych lub charytatywnych, w tym zbieranie karmy, kojców, koców dla zwierzęcych schronisk, dzięki pomocy „Aktywnej Warszawy” turniej kibiców oraz wyjazd do Domu Dziecka w Kozienicach z drużyną piłkarską. Klub zajmował się również „Akcją Kibic” polegającą na zapraszaniu dzieci z okolicznych szkół na stadion Polonii w ramach zwiedzania i okolicznej integracji.

Widać, że pasja i determinacja przyświeca członkom klubu, ponieważ zaraz po tak aktywnym roku, drugim tchem Płochocki zaczął wymieniać plany: pomoc przy organizacji z okazji 105-lecia klubu – zbiórka krwi.
Jednocześnie apelował on do władz Warszawy o ponowne spojrzenie przychylnym okiem na działalność klubu i zmianę statusu, jako jedynego takiego ośrodka bez dotacji miejskich. - Może się to zmieni w przyszłości – wyraża nadzieję Płochocki.

By uczcić wkład zaangażowanych w otwarcie nowego ośrodka, wstęga została przecięta po kawałku przez wszystkich przemawiających: Katarzynę Dulnik, Kamila Płochockiego, Jerzego Engela, Emilię Krawczyk oraz Jerzego Piekarzewskiego.

"Projekt KIBICE RAZEM zakłada stworzenie lokalnych ośrodków - miejsc spotkań kibiców - kierowanych przez dwie zatrudnione w tym celu osoby. Głównym zadaniem obu pracowników będzie nawiązanie kontaktu z aktywnymi członkami sceny kibiców, poznanie ich poglądów, problemów i aspiracji. Ośrodki nie będą mieć na celu zastępowania czy wyręczania kibiców w ich dotychczasowej działalności, lecz jedynie pomoc w koordynacji działań i realizacji kreatywnych pomysłów. Pracownicy projektu będą przy tym zabiegać o stworzenie atmosfery wolnej dyskusji i wzajemnego szacunku oraz starać się ograniczyć symboliczne znaczenie kultury przemocy wśród kibiców. Ośrodek stwarzać będzie szansę na aktywne zaangażowanie się w sprawy organizacyjne, poznanie swych rówieśników, nawiązanie nowych przyjaźni - również dla młodych osób, które dopiero wkraczają na ścieżkę kibicowania.

Lokal projektu KIBICE RAZEM, urządzany i prowadzony przy współudziale kibiców, służyć będzie przeprowadzaniu dyskusji, przygotowywaniu opraw stadionowych, planowaniu wyjazdów, projektowaniu gadżetów, organizowaniu spotkań z piłkarzami i innym integrującym środowisko działaniom. Ostateczny kształt podejmowanych inicjatyw i sposób ich realizacji będzie przedmiotem decyzji zaangażowanych w projekt pracowników. Do ich zadań należeć też będzie utrzymywanie kontaktów z takimi instytucjami, jak klub, władze miejskie, szkoły, lokalne media czy organizacje pozarządowe.    (kibice-razem.pl)" 

 

Dorota Zaprzalska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda