mobile

Kiedy ruszy budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zgodnie z ogłoszonym przetargiem miało zostać wybudowane do 2021 roku. Jednak pomimo wielu pytań oferentów i początkowego zainteresowania żadna z firm nie zdecydowała się na złożenie oferty przetargowej. Oznacza to, że powstanie siedziby MSN ponownie zostało odłożone w czasie.

Marcin Kalicki
Kiedy ruszy budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Tuż przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Marszałkowskiej zgodnie z projektem amerykańskiego architekta Thomasa Phifera mają powstać dwa budynki. W większym z nich mieściło się będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w mniejszym zlokalizowanym bliżej Pałacu nowa siedziba Teatru Rozmaitości. Historia budowy tych nieruchomości ciągnie się latami i wszystko na to wskazuje, że szybko się nie skończy.

Realizacja inwestycji nie jest łatwa ze względu na lokalizację nieruchomości. Nowe siedziby ośrodków kultury zaplanowane zostały na działkach znajdujących się nad tunelem pierwszej linii metra oraz w okolicach łącznika pierwszej i drugiej nitki podziemnej kolejki. To dodatkowo zwiększa koszt inwestycji, dlatego firmy mogą nie być w stanie zmieścić się w budżecie przewidzianym na jej realizację. To jeden z powodów, dlaczego nie było ofert. Drugi to problemy z zatrudnieniem pracowników - ekspertów od prac w nietypowych warunkach, takich jak te w centrum miasta.

- Z pewnością jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kulturalnych w stolicy, kolejny ważny element w przestrzeni miasta. To jeden z naszych flagowych projektów, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju Warszawy - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy przed ogłoszeniem przetargu. Władze Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapowiadają, że przygotują kolejny komplet wizualizacji obiektów. Będzie też nowy przetarg.

Sama instytucja powstała dwanaście lat temu, jednak od początku problem stanowiły tereny, na których miał stanąć nowoczesny budynek tej placówki kulturalnej. Już w 2008 roku przedstawiono plan budowy muzeum, którego autorem miał być Christian Kerez. Z projektu tego wycofano się. Następnym problemem okazało się wywłaszczenie gruntów. Przez kolejne lata miasto najpierw próbowało pozbawić prawa własności prywatnego inwestora spółki Milestone, a później inwestora z Cypru, który nabył prawa do gruntu. Ostatecznie działkę udało wywłaszczyć się dopiero kilka dni temu. W międzyczasie powstał tymczasowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej na bulwarach wiślanych.

Brak ofert w przetargu oznacza przynajmniej roczne opóźnienie w realizacji tej inwestycji kulturalnej.

Marcin Kalicki / wiz.projektu, artmuseum.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda