mobile
REKLAMA

Kierowcy muszą liczyć się z dużymi zmianami w ruchu

Od jutra zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Stegnach. Kierowcy muszą skończyć z jazdą na pamięć. Zmianie ulegną również trasy autobusów

NKK
Kierowcy muszą liczyć się z dużymi zmianami w ruchu

- Od soboty, 25 maja, szykują się zmiany dla kierowców na ulicy św. Bonifacego – od Jana III Sobieskiego do Czarnomorskiej będzie jeden kierunek ruchu. Dodatkowo zostanie zamknięte połączenie ulic Jana III Sobieskiego i św. Bonifacego od strony Powsińskiej. Zmienią się trasy autobusów – przekazał stołeczny ratusz.

Jak będzie wyglądała nowa organizacja ruchu?

Jak wyjaśnia stołeczny ratusz po przebudowie podziemnych instalacji, tramwajarze będą prowadzili prace przy nowej ulicy św. Bonifacego. Po uruchomieniu tramwaju będą tu dwie jezdnie z zawrotkami – pomiędzy Batumi i Kaukaską oraz przed pętlą autobusową – a środkiem ulicy pobiegnie torowisko. Rozpoczynające się właśnie roboty wymagają zamknięcia połowy dotychczasowej jezdni. Z tego powodu w nocy z piątku na sobotę, z 24 na 25 maja, na św. Bonifacego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu – od ulicy Jana III Sobieskiego do skrzyżowania z ulicami Czarnomorską i Śródziemnomorską. Wyjazdy z wszystkich dróg dochodzących do zamkniętego odcinka św. Bonifacego będą możliwe w stronę ulicy Czarnomorskiej. Na fragmencie pomiędzy Czarnomorską i Śródziemnomorską a aleją Witosa nadal będzie można jeździć w dwóch kierunkach.

Objazd ul. Czarnomorską

Objazd w drugim kierunku poprowadzi ulicą Czarnomorską. Aby mogły nią jeździć także autobusy, wyniesione przejścia dla pieszych zostaną zastąpione zebrami malowanymi na jezdni. Dla poprawy bezpieczeństwa, w rejonie szkoły, po obu stronach każdego z przejść drogowcy zamontują progi wyspowe z dodatkowymi elementami odblaskowymi. Wyjazd z Czarnomorskiej na Jana III Sobieskiego będzie tylko w prawo. Po wybudowaniu nowej jezdni, tramwajarze udostępnią ją kierowcom i rozpoczną budowę torowiska oraz drugiej nitki św. Bonifacego.

Zamknięta ul. Św. Bonifacego w kierunku ul. Powisińskiej
 

W nocy, z 24 na 25 maja, tramwajarze zamkną ulicę św. Bonifacego na krótkim fragmencie od Jana III Sobieskiego – w kierunku ulicy Powsińskiej. Dojazd do budynków zlokalizowanych na tym odcinku będzie możliwy od strony ulicy Powsińskiej. Na samym końcu zamkniętej ulicy, przy Jana III Sobieskiego, zostanie urządzona zawrotka dla autobusów komunikacji miejskiej.
 

Jak pojedzie komunikacja miejska?

Autobusy linii: 163, 187 i 263 będą kursowały ulicą św. Bonifacego tylko do skrzyżowania z Jana III Sobieskiego. Z kolei linia 189 będzie miała przystanek końcowy na ulicy Jana III Sobieskiego – przed skrzyżowaniem ze św. Bonifacego. Z Bemowa dojadą do niego aleją Sikorskiego i ulicami Czarnomorską oraz Jana III Sobieskiego. Z tego miejsca ruszą także w kierunku Osiedla Górczewska – skręcą w jednokierunkową ulicę św. Bonifacego do swojej podstawowej trasy. Do ulicy św. Bonifacego nie dojadą także autobusy linii 148 i 185 – w obydwu kierunkach; od skrzyżowania alei Witosa z Czerniakowską pojadą bezpośrednio alejami Witosa i Sikorskiego. Zmieni się trasa 164 – autobusy ominą ulicę św. Bonifacego przez Wiertniczą, Powsińską, Gołkowską, Statkowskiego, Augustówkę i Antoniewską do Ananasowej. Na trasy nie wyjadą linie 501 i Z-8. Nocne N33 i N83 będą jeździły w obydwu kierunkach alejami Witosa i Sikorskiego. N03 w stronę Winnicy pojadą aleją Wilanowską, Jana III Sobieskiego, Nałęczowską i Powsińską a na Ursynów Powsińską, Nałęczowską, Jana III Sobieskiego i św. Bonifacego.

W 20 minut tramwajem ze Stegien do Centrum

Wg zapewnień stołecznego ratusza po zakończeniu inwestycji przejazd tramwajem ze Stegien do Centrum zajmie około 20 minut. Nowo zbudowane tory na ulicy św. Bonifacego połączą się z powstającą trasą tramwaju do Wilanowa. Długość trasy to około 800 metrów, a jej zwieńczeniem będzie pętla tramwajowo-autobusowa ze stanowiskami dla autobusów tuż obok peronów tramwajowych, a torowisko znajdzie się pomiędzy jezdniami ulicy św. Bonifacego. Wraz z budową torów powstanie również droga dla rowerów.

Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex, która zapewnia, że tramwaj do Wilanowa ruszy wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Zaś tramwaj na Stegny kilka miesięcy później już w 2025 roku.

fot. Karolina Witko / UMW

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda