mobile

Kierowcy zdejmą nogę z gazu

Na Żoliborzu pojawiło się kolejne wyniesione przejście dla pieszych. Znajdujące się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 267 skrzyżowanie ulic Braci Załuskich i Sady Żoliborskie, podniesiono wraz z przejściem dla pieszych do poziomu chodnika i pomalowano na czerwono. Teraz ma być bezpieczniej dla wszystkich użytkowników drogi: pieszych i kierowców.

Anna Tomasik
Kierowcy zdejmą nogę z gazu

W stolicy przybywa mieszkańców i samochodów. Wcale nierzadko kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość na skrzyżowaniach w terenie zabudowanym. Pieszy nawet na światłach musi mieć szeroko otwarte oczy, a co dopiero tam, gdzie ich nie ma. Aby poprawić bezpieczeństwo na stołecznych drogach i umożliwić pieszym bezpieczne przejście na pasach na skrzyżowaniach Zarząd Dróg Miejskich postanowił wybudować wyniesione przejścia dla pieszych. Kierowcy widząc takie przejście zmuszeni są zwolnić i zdjąć nogę z gazu.

Wyniesione przejścia dla pieszych są rozwiązaniem optymalnym na mniejszych, lokalnych ulicach lub na podporządkowanych wlotach takich ulic w główne arterie. Można je stosować tam, gdzie nie porusza się komunikacja miejska. Są one sposobem uspokojenia ruchu kołowego i poprawy bezpieczeństwa, przede wszystkim pieszych – czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Niedawno na Żoliborzu pojawiło się kolejne wyniesione przejście, tym razem na skrzyżowaniu ulic Braci Załuskich i Sady Żoliborskie. Jego centralna część wraz z przejściem dla pieszych podniesiona została do poziomu chodnika i specjalnie oznaczona kolorem czerwonym, gdyż z przejść korzystają także uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego.

Warto jednak zaznaczyć, że projekt pod nazwą „Bezpieczna droga do SP 267”, zgłaszany był dwukrotnie, na przełomie 2015 i 2016 roku, w ramach budżetu partycypacyjnego. Zakładał on stworzenie bezpiecznej strefy - przejścia dla pieszych, zlokalizowanego przy Szkole Podstawowej nr 267, poprzez wyniesienie skrzyżowania ulic Braci Załuskich i Sady Żoliborskie do wysokości chodnika. Dotyczył także wyniesienia dwóch przejść dla pieszych zarówno na drodze do wspomnianej szkoły, jak i do Parku Sady Żoliborskie. Opis projektu zawiera także propozycję wybudowania skrzyżowania z czerwonej kostki i stworzenie progu zwalniającego.

Obecne oznakowanie skrzyżowania i przejść dla pieszych (są namalowane pasy, ustawione znaki drogowe) nie mobilizuje kierowców do bezpiecznego zachowania na drodze - zdarza się nawet parkowanie aut na chodniku, na przejściu dla pieszych – uzasadniała Katarzyna Szulc, autorka projektu.

Niestety, nie udało się wówczas w drodze ogłoszonego przetargu na realizację zadania wyłonić wykonawcy. Zwycięski projekt udało się zrealizować dopiero w tym roku. Mieszkańcy zaś nie kryją swojej radości.

Projekt jest modelowy - mamy tu uspokojenie ruchu (całe skrzyżowanie jest progiem zwalniającym), nawierzchnię asfaltową a nie jakąś kostkę bauma (nie licząc najazdów na wyniesienie), brak przeszkód dla pieszych (rynienek, krawężników itp.), chodniki zabezpieczone przed parkowaniem, a ponieważ przejścia dla pieszych prowadzą do szkoły - całość pomalowana jest na czerwono – czytamy na blogu Stowarzyszenia Żoliborzan.

Anna Tomasik / fot. ZDM Wyniesione przejście na ul. Szaserów

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda