mobile
REKLAMA

Klasycznie na trawie – Orkiestra Sinfonia Varsovia w Królikarni

Orkiestra Sinfonia Varsovia w ramach cyklu "Klasycznie na trawie" dała wyjątkowy koncert plenerowy. W urokliwym otoczeniu Królikarni można było posłuchać nastrojowych dźwięków Uwertury-fantazji "Romeo i Julia" Piotra Czajkowskiego, inspirowanej nieśmiertelnym dramatem Williama Shakespeare’a.

inf. pras. fot. Adrian Kosiorek
Klasycznie na trawie – Orkiestra Sinfonia Varsovia w Królikarni

Następnie w niezwykle efektownym Koncercie wiolonczelowym h-moll Antonina Dvoráka w roli solisty pojawił się Marcel Markowski, na co dzień lider sekcji wiolonczel Sinfonii Varsovii. Ten znakomity młody artysta posiada na swoim koncie szereg nagród na najbardziej prestiżowych konkursach solowych i kameralnych. Ponadto jako solista, wraz z Jakubem Haufą i Sinfonią Varsovią, dokonał pierwszego studyjnego nagrania Concerto Doppio Krzysztofa Pendereckiego w wersji na skrzypce i wiolonczelę, pod batutą kompozytora. 
O samym Koncercie Johannes Brahms powiedział- „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert”. I być może jest coś na rzeczy, ponieważ Koncert Dvoráka w dużej mierze inspirowany jest, tak bliskim Brahmsowi, tematem niespełnionej miłości. Jeśli uważnie wsłuchamy się w drugą część koncertu usłyszymy intrygujący autocytat, temat z pieśni Lasst Mich Allein z op. 82. Była to ulubiona melodia zmarłej w trakcie powstawania utworu szwagierki kompozytora, Josefiny, względem której przez lata żywił nigdy niespełnione uczucia. 

Radosnym akcentem w sam raz na zakończenie wakacji będzie ostatni punkt programu, IV Symfonia „Włoska” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Jej żywiołowy charakter i wyraziste, taneczne rytmy pozwolą nam jeszcze na chwilę pozostać myślami na słonecznych plażach i w barwnych, tętniących życiem śródziemnomorskich mieścinach.

WYKONAWCY:
Marcel Markowski – wiolonczela
Sinfonia Varsovia
Renato Rivolta – dyrygent

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda