mobile

Kobiety. Nasza historia - nowy cykl w DSH

Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią zaprasza na nowy cykl poświęcony roli kobiet w dziejach Polski. Początek już w czwartek, 21 stycznia. 

inf. prasowa
Kobiety. Nasza historia - nowy cykl w DSH

- Połowa ludzkości to kobiety, ale w narracji historycznej wspomina się o nich na marginesie. A przecież były aktywnymi uczestniczkami wszystkich wydarzeń historycznych w naszym kraju. Nie da się opowiadać o historii powszechnej bez kobiet – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Kobiety inicjowały i wdrażały zmiany społeczne oraz obyczajowe, brały udział w wojnach, powstaniach i rewolucjach. Ich historie przedwojenne i powojenne, z czasów PRL-u, „Solidarności", transformacji i walki o swoje prawa są częścią historii Polski. Licznie uczestniczyły w wydarzeniach, które zwykle są opowiadane z pominięciem kobiecego zaangażowania – ich wspomnień i narracji.

Mimo, że o kobietach mówi się coraz częściej, to są wymieniane raczej w przypisach lub traktuje się je jako tło. W nowym cyklu przygotowanym przez Dom Spotkań z Historią te proporcje będą odwrócone. „Kobiety. Nasza historia" to seria comiesięcznych spotkań, debat i dyskusji z udziałem historyczek, dziennikarek, pisarek, socjolożek, autorek murali, akcji miejskich, działaczek i reżyserek.

Pierwsze takie spotkanie już w czwartek, 21 stycznia, o godzinie 18.00 na Facebooku DSH. Rozmowa przy okazji Dnia Babci będzie poświęcona kobiecym biografiom, poszukiwaniu własnych tradycji i wsłuchiwaniu się w opowieści babć, matek i ciotek. 

W kolejnych odsłonach cyklu będzie mowa o przedwojennych bohaterkach, o życiu kobiet w PRL, rozkwicie Solidarności, zmianach w czasie transformacji, rewolucji seksualnej i walkach o prawa kobiet.

Więcej informacji i terminy kolejnych spotkań na stronie www.dsh.waw.pl.

 

 

 

 

Źródło: DSH

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda