Kolorowa parada z okazji Dnia Hutnika przeszła przez Bielany
Warszawa świętowała dziś Dzień Hutnika. Ulicami Bielanach tradycyjnie już przeszedł Marsz Hutnika. Uczestniczący mogli m.in. posłuchać koncertu orkiestry dętej i zobaczyć pracowników huty ubranych w tradycyjne stroje galowe.

W środę, 7 maja z okazji Dnia Hutnika, na warszawskich Bielanach odbyła się kolorowa parada - Marsz Hutnika. Na jej czele występowała orkiestra dęta. W marszu uczestniczyli pracownicy zakładu, osoby związane z firmą, władze dzielnicy, uczniowie pobliskich szkół oraz mieszkańcy. Oprócz koncertu orkiestry, można było zobaczyć również pracowników huty ubranych w tradycyjne stroje galowe.
- W dniu, w którym świętujemy Dzień Hutnika, chcemy nie tylko uczcić bogatą tradycję tego zawodu, ale również podkreślić nieustanny rozwój naszego zakładu, który odbywa się z pełnym poszanowaniem otoczenia i środowiska, w którym funkcjonujemy – mówi Agnieszka Gałka-Woźniak, członek zarządu ArceloMittal Huta Warszawa.
Marsz wystartował w południe ze Stacji Metra Wawrzyszew i przeszedł ulicą Kasprowicza do Stacji Metra Młociny pod budynek biurowy ArcelorMittal Huty Warszawa.
- Przemysł hutniczy to ważny element polskiej gospodarki. Maszerując razem z pracownikami, ich rodzinami oraz dziećmi z okolicznych szkół, chcemy pokazać, że myślimy też o przyszłości hutnictwa w Warszawie. Jesteśmy dumni z tego, jak nasza działalność wpisuje się w życie miasta. Naszą stal wykorzystano do budowy stacji warszawskiego metra, południowej obwodnicy Warszawy czy gmachu Muzeum POLIN . Hutnictwo to nie tylko tradycja, to także ciągły rozwój, innowacyjność i zaangażowanie w tworzenie stabilnych miejsc pracy – dodaje Agnieszka Gałka-Woźniak.
Dzień Hutnika oraz tradycje hutnicze zostały w 2024 roku wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Marsz Hutnika, organizowany od ośmiu lat, stanowi kontynuację obchodów Dnia Hutnika po wieloletniej przerwie.
Organizatorem wydarzenia była ArcelorMittal Huta Warszawa, Stowarzyszenie Przyjaciół Huty Warszawa „Warszawscy Hutnicy”, Zarząd Dzielnicy Bielany.
fot. Kacper Fartuszyński