mobile
REKLAMA

Koniec prac na placu Trzech Krzyży

Po kilku miesiącach remontu, plac Trzech Krzyży w Warszawie jest już w pełni przejezdny. Wykonawca zakończył prace na skrzyżowaniach z ulicami Bracką, Żurawią, Mokotowską i Hożą, które wymagały zmiany organizacji ruchu i budowy nowej infrastruktury rowerowej. Na placu posadzonych zostanie jeszcze około 30 nowych drzew

Jakub Bielawski
Koniec prac na placu Trzech Krzyży

Remontowi nie przeszkodził nawet ruch

Remont placu Trzech Krzyży był częścią większego projektu rewitalizacji Alej Ujazdowskich, który obejmował również ulice Książęcą, Piękna i Nowy Świat. Prace rozpoczęły się w kwietniu 2023 roku i miały na celu poprawę bezpieczeństwa, estetyki i funkcjonalności tej ważnej części miasta. Koszt inwestycji wyniósł około 40 milionów złotych.

Wykonawca, warszawska firma Delta S.A., przeprowadził remont pod ruchem, bez całkowitego zamykania placu. Na przemian udostępniane były dwukierunkowo jezdnia wschodnia i zachodnia. Po wakacjach oddana została wyremontowana jezdnia zachodnia, dzięki czemu wrócił ruch jednokierunkowy na obu nitkach i możliwość poruszania się całym obwodzie placu. W tym samym czasie udostępniona została część nowej trasy rowerowej.

Już po ostatnich szlifach

W październiku wykonawca skupił się na wykończeniu dwóch fragmentów na skraju placu: krótkich odcinków jezdni bocznych na przedłużeniu ulic Żurawiej i Brackiej oraz skrzyżowania u zbiegu ulic Hożej i Mokotowskiej. W tych miejscach organizacja ruchu uległa zauważalnym zmianom, przede wszystkim w celu wkomponowania infrastruktury rowerowej. Dodatkowo fragment na przedłużeniu ulicy Brackiej układany był ręcznie z wykorzystaniem kostki brukowej, co było jednym z licznych efektów ustaleń prowadzonych z konserwatorem zabytków.

Na weekend 21-22 października wykonawca zapowiedział dokonywanie ostatnich szlifów oraz przywrócenie pełnego ruchu w rejonie Brackiej, Żurawiej, Mokotowskiej i Hożej. Cel ten w dużej mierze udało się osiągnąć, nawet mimo intensywnych opadów deszczu, które nawiedziły Warszawę w ubiegły weekend. Plac jest przejezdny od piątku 20 października od około godziny 22.

W okolicach placu przybędzie zieleni

W najbliższym czasie posadzonych zostanie jeszcze około 30 nowych drzew o wysokości około 6 metrów i obwodzie pnia minimum 25 centymetrów. Staną na trójkątnej działce w rejonie Żurawiej i Brackiej oraz wzdłuż jezdni wschodniej placu u zbiegu z ulicą Książęcą. W wyniku rozmów z konserwatorem zabytków ostatecznie udało się ulepszyć projekt, który realizowany był w trudnej, zabytkowej przestrzeni będącej jednocześnie węzłem drogowym.

Nowym lipom, głogom i gruszom towarzystwa dotrzymają trawniki i żywopłot – łącznie ponad 2700 metrów kwadratowych terenów zielonych. Prace związane z sadzeniem drzew nie powinny powodować zauważalnych utrudnień w ruchu. Jesień to też doskonały czas, aby nowe drzewa dobrze przyjęły się w gruncie

fot.ZDM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda