mobile

Kontrola taksówek "na aplikację". Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przejazdu kobiet narażonych na przemoc ze strony kierowcy.

W ostatnich dniach policjanci z Warszawy i Poznania przeprowadzili duże, zorganizowane akcje kontroli kierowców i pojazdów przewożących pasażerów w ramach transportu zamawianego przez popularne aplikacje. 177 skontrolowanych aut, 189 wylegitymowanych osób, 13 odholowanych pojazdów.

informacja prasowa
Kontrola taksówek "na aplikację". Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przejazdu kobiet narażonych na przemoc ze strony kierowcy.

Wszystko w związku z stale rosnącą liczbą zgłoszeń przez kobiety, które doznały przemocy seksualnej w trakcie podróży świadczonej przez kierowców znanych firm przewozowych.


- W latach 2016-2022 mieliśmy 69 spraw w prokuraturze dotyczących przestępstw o charakterze seksualnym wobec kobiet korzystających z taksówek zamawianych przez aplikację. Jednak w samym 2022 roku zarejestrowano aż 32 sprawy dotyczące omawianej kategorii przestępstw. To alarmujące i przerażające statystyki – informuje Aleksandra Gajewska, posłanka Platformy Obywatelskiej, która od kilku miesięcy zajmuje się tym tematem i otrzymała od Prokuratora Generalnego odpowiedź na interwencję dotyczącą skali zjawiska przemocy seksualnej wobec kobiet.

Jak przekazała Stołeczna Komenda Policji w Warszawie w trakcie weekendowej akcji skontrolowano prawie 200 kierowców, z czego 12 zostało zatrzymanych za popełnione przestępstwa. Ponadto wystawiono mandaty łącznie na około osiem tys. zł. Sprawdzany był też stan techniczny pojazdów, oryginalność dokumentów czy legalność pobytu na terenie Polski. Policjanci sprawdzali również, czy kierujący posiadali narkotyki, broń lub inne przedmioty, które są zabronione.

- Mam nadzieję, że to nieostatnia taka akcja policjantów. Już pierwsze kontrole, które odbyły się dzięki środkom przekazanym przez władze Warszawy pokazały, że te działania należy prowadzić regularnie, aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów – podsumowuje Aleksandra Gajewska – Jednak same kontrole to nie wszystko. Potrzebne są zmiany w prawie i inne podejście samych przewoźników.  

Posłanka od kilku miesięcy interweniowała w tej sprawie u Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Infrastruktury, Pełnomocnika Rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, Komendanta Stołecznego Policji i spotkała się z przedstawicielami firmy Bolt czy Uber. Jest w stałym kontakcie z ofiarami przemocy seksualnej i organizacjami pozarządowymi, jak „Feminoteka" czy „Centrum Praw Kobiet". Zapewnia, że klub Koalicji Obywatelskiej pracuje nad propozycjami zmian w ustawie o transporcie drogowym i czeka na propozycje rządu.

fot.pixbay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda