mobile
REKLAMA

Kto może handlować w niedzielę

Nowa ustawa wprowadza zakaz handlu w niedziele, ale nie we wszystkie i nie dla wszystkich. Niektóre sklepy będą mogły w te dni normalnie funkcjonować

Agata Mościcka
Kto może handlować w niedzielę

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni reguluje zasady związane z ograniczeniem handlu oraz wykonywaniem czynności powiązanych z handlem, w placówkach handlowych w określone dni, tj. w niedziele i święta oraz w Wigilie Bożego Narodzenia i w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy.
W zakresie nieuregulowanym w treści ustawy, a dotyczącym wykonywania pracy przez zatrudnionych w placówkach handlowych, w niedziele i święta, obowiązują przepisy Kodeksu Pracy, szczególnie treść ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku.

Powyższa regulacja prawna o zakazie handlu w niedzielę i święta zakłada, iż w te dni handel będzie zakazany, z wyłączeniem siedmiu niedziel, w każdym roku kalendarzowym, w których to dniach ten przepis nie będzie obowiązywał. Zmiany, aby nie były zbyt drastyczne dla handlujących, będą wprowadzane etapami. Zgodnie z ustawą, od dnia 1 marca tego roku, handel w niedziele będzie powoli ograniczany. Na początku tylko do dwóch niedziel w miesiącu, w roku 2019 do jednej niedzieli, zaś od 2020 roku do wszystkich niedziel w danym miesiącu.

Zakaz handlu obowiązuje zatem każdą osobę, która prowadzi tego typu działalność zarobkową. Jednakże ustawa zawiera także listę placówek handlowych wyłączonych z zakazu handlu w niedzielę i święta. Należą do nich: sklepy online, stacje benzynowe, dworce kolejowe, apteki, piekarnie oraz ciastkarnie.

Za złamanie zakazu handlu przepisy w/w ustawy przewidują nałożenie grzywny w wysokości od 1 tysiąca złotych do nawet 100 tysięcy złotych. Szczególnie karani będą handlowcy, którzy uporczywie, złośliwie i z premedytacją łamać będą przepisy i mimo zakazu, nadal będą prowadzić handel w niedziele i święta.

Zakaz handlu w dni świąteczne z pewnością będzie utrudnieniem dla konsumentów, ale także chwilą odpoczynku od pracy dla zatrudnionych i działających w branży handlowej.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda