mobile
REKLAMA

Mazowiecki NFZ: Wzrasta aktywność kleszczy

Im robi się cieplej, tym bardziej rośnie aktywność kleszczy. Nie należy lekceważyć ich ukąszenia. Niestety, jak podaje Mazowiecki Wojewódzki Oddział NFZ wzrasta liczba zachorowań na choroby odkleszczowe, w ubiegłym roku zachorowało ponad 104 tys. osób z czego 15 tys. na Mazowszu

Redakcja
Mazowiecki NFZ: Wzrasta aktywność kleszczy

Im wyższa temperatura i wilgotność otoczenia tym bardziej wzrasta aktywność kleszczy. Pierwsze pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Kleszcze spotkać można w krzewach, trawie i innych wilgotnych miejscach. Ich ukąszenie jest bezbolesne, jednak może doprowadzić do zakażenia m.in. chorobami odkleszczowymi.

Choroby odkleszczowe

Jedną z chorób odkleszczowych jest borelioza. Jak wyjaśnia Mazowiecki NFZ - Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba bakteryjna. Szacuje się, że średnio ok. 10-15 proc. kleszczy jest jej nosicielami (najwięcej we wschodnich i centralnych rejonach Polski). Ponadto, nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zachorowanie, ale jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań. Borelioza może rozwijać się w ciągu miesięcy, a nawet lat. Bezwzględnie trzeba ją leczyć. Dlatego już pierwsze objawy wymagają antybiotykoterapii.

Borelioza stanowi 99 proc. chorób odkleszczowych, na jakie zachorowały osoby ukąszone przez kleszcze. Wg danych NFZ w ubiegłym roku na choroby odkleszczowe zachorowało 104 tys, osób.

-W 2023 r. w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoriach i w szpitalach w naszym województwie z powodu boreliozy leczyło się ponad 15 tys. pacjentów – informuje Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – To wzrost w stosunku do roku 2022 – dodaje.

W ubiegłym roku na Mazowszu aż 151 pacjentów leczyło się z powodu odkleszczowego zapalenia mózgu.

Jak ustrzec się kleszczy?

Wybierając się na spacer należy zastosowac preparaty odstraszające kleszcze. Ponadto warto pamiętać o odpowiedniej odzieży (wysokie buty, długie rękawy, długie spodnie, nakrycie głowy). – Po powrocie z wycieczki warto uważnie przyjrzeć się naszej skórze. Sprawdźmy też odzież, tak by pozbyć się kleszczy, które mogły pozostać na ubraniu – mówi Kalinowski.

Warto pamiętać, że dostępne są tzw. inaktywowane szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego szczepionki zalecane są w określonych grupach zawodowych oraz osobom przebywającym na obszarach endemicznych. Zaszczepienie zimą lub wczesną wiosną zapewnia ochronę już od początku wzmożonej aktywności kleszczy (od kwietnia do października).

Kleszcza wkłutego w skórę, należy usunąć jak najszybciej

Jak wyjaśnia NFZ im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go.

NFZ przygotował specjalny Poradnik Pacjenta poświęcony właśnie tematowi kleszczy. Można go znaleźć na stronie: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

 

fot. pixbay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda