mobile

Mazurek Bielański na 100-lecie odzyskania niepodległości

W Warszawie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowanych zostało szereg atrakcji. Znaczna ich część to wydarzenia kulturalne. Tak jest na m.in. na Bielanach, gdzie w piątek, 14 września, odbyła się promocja filmu, który powstał dla uczczenia wyjątkowego jubileuszu.

Informacja prasowa/ fot. R. Motyl
Mazurek Bielański na 100-lecie odzyskania niepodległości

Warszawa świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości niezwykle barwnie i różnorodnie. W całym mieście, ale też w każdej dzielnicy warszawiacy mogą wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach, upamiętniających ten szczególny jubileusz. To jednak nie wszystko. Mieszkańcy stolicy mogą też poczuć ducha obchodów wsłuchując się w piękne utwory muzyczne – mówi Renata Kaznowska Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

W ramach obchodów dzielnica Bielany zrealizowała film, z udziałem światowej sławy pianisty jazzowego Artura Dutkiewiczem. To właśnie ten muzyk skomponował i zagrał wyjątkowy Mazurek Bielański. Klip do tego utworu został zrealizowany w ośmiu charakterystycznych miejscach dzielnicy.

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości to radosny moment. Możemy żyć w wolnym kraju i cieszyć się tą wolnością. Z tej okazji zaplanowaliśmy wiele różnych wydarzeń. Jednym z nich, jest realizacja filmu, który poza wspaniałą grą artysty pokazuje piękno naszej Dzielnicy. Wybór, aby to właśnie Artur Dutkiewicz, wziął udział w tym projekcie był oczywistą decyzją. Ten znakomity artysta od lat jest związany z bielańskim cyklem Jazz w Podziemiach Kamedulskich i bardzo dobrze znany naszym mieszkańcom – mówi Tomasz Mencina Burmistrz Dzielnicy Bielany.

Artysta wykonywał Bielańskiego Mazurka w plenerze - przede wszystkim na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Marszałek był jednym z twórców tej uczelni, jest także symbolem odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości. Fortepian został ustawiony także w innych pięknych i historycznych miejscach na Bielanach takich, jak: plac Konfederacji, kościół i podziemia Pokamedulskie. Po raz pierwszy w historii fortepian pojawił się także na stacji metra. Wydarzyło się to na stacji Stare Bielany. Ponadto zdjęcia były realizowane w Lesie Młocińskim, na placu zabaw przy Bielańskim Słoniu na Kępie Potockiej oraz przy Urzędzie Dzielnicy Bielany.

Mazurek jest jednym z korzeni polskiej kultury muzycznej. To taniec, lekkość, radość i optymizm. Tak nastrajają mnie Bielany, stąd „Mazurek Bielański” – podsumowuje kompozytor i wykonawca mazurka Artur Dutkiewicz.

Film został zrealizowany w ciągu trzech dni od 20 do 22 czerwca 2018 r.

Mazurek Bielański:

https://www.youtube.com/watch?v=FQsmSYNqXZo

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda