mobile

Miasto podłącza centralne ogrzewanie

Ponad 9 milionów złotych przeznaczy miasto na podłączenie przez najbliższe dwa lata 52 budynków do centralnego ogrzewania w dzielnicach Praga-Północ, Targówek i Praga-Południe. Rewitalizacja Pragi to nie tylko nowe fasady budynków, ale inwestycje w infrastrukturę.

Informacja prasowa
Miasto podłącza centralne ogrzewanie

- Staramy się jak najszybciej podłączać budynki do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Mam nadzieję, że uda się w najbliższych latach przyspieszyć ten proces. Standard XXI powinien być dostępny dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców naszego miasta – deklaruje wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Rewolucja na Pradze

W 2008 roku z liczącego 441 budynków zasobu budynków należących w całości do Miasta w Dzielnicy Praga-Północ, tylko 9 nieruchomości mieszkalnych – zaledwie 2 proc. – było wyposażonych w dostęp do centralnego i ciepłej wody z sieci ciepłowniczej. Do końca 2021 r. w ramach realizacji programu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych” oraz Programu Rewitalizacji doposażono w system grzewczy 186 budynków. Dzięki temu ok. 60 proc. lokali w budynkach miasta jest podłączonych do sieci. W kolejnych latach 2022 i 2023 r. Miasto planuje doposażyć następne 36 budynków.

Podobną rewolucję ciepłowniczą przeszła Praga-Południe. W 2008 r. było w c.o. wyposażonych zaledwie 40 budynków z 500 (8 proc. zasobu miejskiego). Do dziś podłączono do sieci 100 budynków. Łącznie już ponad 30 proc. zasobu ma c.o., a w najbliższych dwóch latach Miasto planuje podłączenie do sieci ciepłowniczej kolejnych 6 budynków.

Miasto wspomaga również Targówek. Ze 153 miejskich budynków w 2008 r. wyposażonych w c.o. było zaledwie 8 – 5 proc. zasobu miejskiego. Doposażono 25 budynków i dziś 26 proc. jest w sieci. A przez najbliższe dwa lata ma być podłączonych kolejnych 10 budynków.

 

Następne ulice w kolejce

Warszawa przygotowała na przyłączenia kolejnych budynków na lata 2022-2023 sumę 9,36 mln zł. Przy czym 98 proc. tej sumy ma być wydane w tym roku.

W dzielnicy Praga-Północ zaplanowano podłączenia m.in. na Ząbkowskiej, Szwedzkiej, Brzeskiej, Grajewskiej, Grodzieńskiej, Kowieńskiej, Otwockiej, Wileńskiej i Środkowej. Na Pradze-Południe na Komorskiej, Mińskiej, Zamoyskiego, Drewnickiej, Rybnej i Głuchej. A na Targówku na Barkocińskiej, Radzymińskiej i Święciańskiej.

- Podłączanie kolejnych budynków, to złożony, 2-3 letni proces. Wykazy adresowe są każdorazowo konsultowane z dostawcą ciepła, firmą Veolia Energia Warszawa S.A. – podaje dyr. Biura Polityki Lokalowej UM Warszawy Marek Goluch. – Może się zdarzyć, że musimy wykreślić nieruchomość z realizacji np. w wyniku złego stanu technicznego wymagającego remontu kapitalnego albo brak zgody właścicieli sąsiadujących nieruchomości na ułożenie sieci.

Odejście od palenia węglem to także korzyści dla środowiska. Dlatego w miejscach, w pobliżu których nie ma rozbudowanej sieci ciepłowniczej, Miasto stara się podłączyć budynki do sieci gazowej.

Zmiana zapisów dotyczących reprywatyzacji sprawiła, że coraz więcej budynków będzie miało uregulowaną sytuację własnościową, dlatego też składane są wnioski o warunki przyłączenia dla kolejnych kamienic. W ramach programu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych” nieruchomości - zarówno z uregulowanym jak i nieuregulowanym stanem prawnym – są analizowane indywidualnie pod katem stanu prawnego, technicznego, opłacalności i wyboru źródła ogrzewania. Dzielnice sukcesywnie występują do Veolia o wydanie warunków technicznych przyłączenia również dla nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Po analizie stanu prawnego i uzyskaniu pozytywnych warunkach przyłączenia ze strony Veolia, w najbliższym czasie zostaną wprowadzone do realizacji kolejne adresy.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda