mobile

Murale na Ursynowie

Coraz częstszą formą ozdabiania wielkich warszawskich blokowisk jest namalowanie na jednej ze ścian budynku muralu. Ursynów obok Woli, Śródmieścia i Pragi ma ich w stolicy najwięcej i z roku na rok ich jeszcze przybywa. Zapraszam do zapoznania się z tą nietypową, nowoczesną historią dzielnicy.

Marcin Kalicki
Murale na Ursynowie

Wysyp murali na Ursynowie nastąpił w 2016 roku, kiedy to w ramach projektów budżetu partycypacyjnego wybrano do realizacji sześć miejsc, w których powstaną nowe ozdoby szarych murów dzielnicowych bloków. W drugiej połowie roku mieszkańcy mogli podziwiać m.in. "Rezerwat". Mural zaprojektowany przez kolektyw Takie Pany znalazł się na jednej ze ścian siedmiopiętrowego budynku przy ul. Koński Jar 3. Malowidło przedstawia drzewo, którego korzenie rosną z pnączy fasolki. Ma ono także dużą białą koronę. W dzieło wykonane przez agencję RedSheels wkomponowane zostały budki lęgowe dla wróbli i jerzyków, ptaków niezwykle pożytecznych, często gniazdujących w budynkach.

To nie jedyny mural w tej okolicy nawiązujący do ornitologii. W ramach projektu "Ptasie mieszkanie na pustej ścianie" powstały także "Jaskółki" przy ul. Nutki 1 oraz "Jerzykiada" przy ul. Koński Jar 8.

Agencja RedSheels we współpracy z Bakcyl Studio wykonała również inny mural, który zwyciężył w ramach projektu budżetu partycypacyjnego pt. "Niedźwiedź i motyl". Malowidło przy ul. Meandrów 16 nie od razu przekonało do siebie mieszkańców. Część z nich początkowo myliło je z graffiti podobnym do tego na murze toru wyścigów konnych Służewiec. Po ukończeniu dzieła Ursynowianie przekonali się do niego zauważywszy, że to inny rodzaj sztuki.

W tym roku przy dwóch stacjach metra pojawiły się kolejne murale związane tym razem stricte z Ursynowem. Wizerunki Juliana Ursyna Niemcewicza, patrona dzielnicy oraz wybitnej polskiej pedagog Marii Grzegorzewskiej namalowano przy wejściu do metra Imielin, natomiast przed zejściem do podziemnej kolejki przy stacji Stokłosy namalowani zostali bohaterowie II wojny światowej: rotmistrz Witold Pilecki oraz kryptolodzy Jerzy Różycki, Marian Rejewski i Henryk Zygalski - Polacy, którzy złamali kod Enigmy.

W 2016 roku odsłonięty został także mural przedstawiający Stanisława Anioła, słynnego dozorcę z popularnego serialu "Alternatywy 4". Nawiązuje on do jednej ze scen, w której wcielający się w dozorcę Anioła Roman Wilhelmi pokazuje Wojciechowi Pokorze, czyli serialowemu docentowi Furmanowi, jak ma wyglądać godło.

Jeszcze w tym roku mają powstać na Ursynowie kolejne murale na ścianach nieruchomości przy ulicach: Polinezyjskiej 6, Teligi 2, Na Uboczu 6, Małej Łąki 7, Magellana 1 i Kazury 8. Będą na nich m.in.: Calineczka z bajki Hansa Christiana Andersena, wieloryb nawiązujący do podróży portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana, śpiąca Syrenka czy też wizerunek Zofii Stryjeńskiej. A to nie wszystko, bowiem w przyszłym roku mają pojawić się kolejne dzieła zdobiące ściany dzielnicowych blokowisk. Jeśli tak się stanie Ursynów będzie najlepiej ozdobioną częścią Warszawy.

Marcin Kalicki / fot: naszemiasto.pl oraz receptananude.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda