mobile
REKLAMA

Na Bródnie powstanie nowe liceum

Wprowadzona od września reforma edukacji wygaszająca działalność gimnazjów spowodowała wiele zmian w stołecznych placówkach oświatowych. Nie inaczej jest na Targówku, gdzie w miejsce Gimnazjum nr 144 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów do funkcjonującej już szkoły podstawowej utworzone zostanie liceum ogólnokształcące o profilu sportowym i ratunkowym.

Marcin Kalicki
Na Bródnie powstanie nowe liceum

– Propozycja utworzenia liceum na bazie Gimnazjum nr 144 wyszła od samych nauczycieli. Zależało im na zachowaniu osiągnięć szkoły i jej bazy właśnie ratowniczej. Nie da się takiego profilu realizować w szkole podstawowej. Działania z WOŚP i służbami ratowniczymi w tym kierunku są istotnym argumentem za, aby stworzyć taką specjalizację – powiedział Jędrzej Kunowski, radny Targówka, Przewodniczący Komisji Edukacji. – Uważam, że jest zainteresowanie tymi kierunkami w dzielnicy. Jak duże? To się okaże. Na pewno to pożądane kierunki kształcenia – dodał radny Andrzej Dąbrowski.

O ile profil sportowy nie jest zaskoczeniem, bowiem szkoła ma mogące się pochwalić licznymi osiągnięciami klasy sportowe, w szczególności zdobywające sukcesy w koszykówce, to już profil ratunkowy jest pomysłem nowym, ale i ciekawym. – W moim doświadczeniu jako instruktora ZHP widzę, że w tym wieku młodzież potrzebuje możliwości wykazania się, zdobycia umiejętności wspierania innych. Nauka niesienia pomocy jest dla nich dziedziną, w której mogą rozwijać się, pomagać, czuć się potrzebnym, ale też uczestniczyć w ważnych wydarzeniach zabezpieczając je medycznie. Ratownictwo zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Jędrzej Kunowski.

Podobnie entuzjastycznie na temat nowego kierunku wypowiada się radny Bartosz Szajkowski. – Moim zdaniem liceum o takim profilu wydaje się ciekawą propozycją dla absolwentów szkół podstawowych. Liceum to umożliwi kontynuowanie kariery sportowej, a także da możliwość uzyskania zawodu po jego ukończeniu. Myślę, że szkoła o takim profilu ma szansę cieszyć się sporym zainteresowaniem wśród uczniów. Ponadto szkoła posiada dobrą infrastrukturę sportową, a także w jej bliskim sąsiedztwie znajdują się Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ogród Jordanowski, których obiekty będą mogły być wykorzystywane przez uczniów liceum. Moim zdaniem utworzenie tego liceum wydaje się krokiem w dobrym kierunku.
Czy na Targówku potrzebne jest kolejne liceum? – Musimy pamiętać, że roku szkolny 2019/2020 będziemy mieli dwa roczniki które będą szukały miejsc w liceum w związku z reformą oświaty. Nowe liceum i nowe miejsca będą wtedy bardzo potrzebne. Utworzenie dwóch klas licealnych uzupełni ofertę szkoły i pozwoli, aby budynek nie stał pusty – powiedział rany Kunowski.

Klasy licealne dla uczniów chcących kontynuować swoją naukę przy ulicy Turmonckiej zostaną utworzone od roku szkolnego 2018/2019.

Marcin Kalicki

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda