mobile
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Jeśli masz w planach zaciągnięcie kredytu w banku, to wcześniej przemyśl swoją decyzję. Nieprzemyślana decyzja kredytowa może zakończyć się tym, że koszty kredytu będą większe niż oczekiwałeś, a równocześnie możesz żałować że nie wybrałeś innej, znacznie korzystniejszej oferty.

Artykuł sponsorowany
TAGI kredyt
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

W najgorszym wypadku może to się skończyć niewypłacalnością i wszczęciem postępowania egzekucyjnego. W artykule dowiesz się na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy – oprocentowanie i RRSO

Głównym czynnikiem, który decyduje o tym jak będą się kształtować koszty udzielenia kredytu gotówkowego jest oprocentowanie. Na jego podstawie są naliczane odsetki od zobowiązania. Tak więc to od oprocentowania zależy ogólna wartość odsetek opłacona w całym okresie kredytowania, jak i wysokość raty. Na oprocentowanie kredytu składa się marża banku oraz stopa bazowa. Warto pamiętać, że marżę można z bankiem negocjować przy ubieganiu się o większą kwotę finansowania.

RRSO natomiast to całkowite koszty kredytu wraz z oprocentowaniem i innymi opłatami. Pozornie mogłoby się wydawać, że oferta z najniższym RRSO będzie najkorzystniejsza. Jednak nie daj się zmylić. W reklamach banki podają wartość oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu, który zazwyczaj jest opisany drobnym drukiem na dole witryny. Tak więc w zależności od kwoty, jaką chcesz pożyczyć, jak i od okresu kredytowania, RRSO może się od siebie różnić. Radzimy zapoznać się z kosztami kredytu dla konkretnej oferty finansowej – możesz to zrobić za pomocą kalkulatorów kredytowych.

Kredyt gotówkowy – pozostałe koszty

Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze oferty kredytowej oprócz kredytu gotówkowego? Musisz wiedzieć, że oprocentowanie to nie jedyne koszty związane z obsługą kredytu. Zaliczamy do nich także:

  • prowizja,

  • koszty ubezpieczenia,

  • opłaty dodatkowe (np. za rozpatrzenie wniosku).

Oczywiście nie w każdym banku będzie wymagany wykup ubezpieczenia lub uiszczenie opłat dodatkowych. Jednakże zdarza się, że banki decydują się wdrożyć te opłaty jako rekompensatę za niskie oprocentowanie. Warto więc dokładnie omówić z doradcą bankowym wszystkie koszty związane z kredytem gotówkowym i zapoznać się dokładnie z treścią umowy kredytowej.

Kredyt gotówkowy – rata

Ważnym elementem, którym warto się kierować wybierając kredyt gotówkowy jest wysokość raty. Jest ona zależna przede wszystkim od całkowitego okresu, w którym będziesz spłacać kredyt. Ważne jest to, aby rata kredytu była dopasowana do Twoich dochodów i możliwości zarobkowych, tak aby nie była zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu. Jednakże, jeśli pozwala Ci na to aktualna sytuacja finansowa, wybieraj krótszy okres kredytowania. Zmniejszy się wysokość odsetek oraz szybciej pozbędziesz się zobowiązania.

Kredyt gotówkowy – ranking

Nim wybierzesz konkretną ofertę kredytową w wybranej instytucji finansowej zapoznaj się z rankingiem kredytów gotówkowych na direct.money.pl. Są one ogólnodostępne na różnych portalach o tematyce finansowej. Za jego pomocą możesz wybrać najkorzystniejszą finansowo ofertę dla interesującej Cię opcji – wystarczy wpisać kwotę, jaką chcesz pożyczyć oraz okres kredytowania. Portal automatycznie wyszuka dla Ciebie najlepsze oferty kredytów, informując Cię o całkowitych kosztach kredytu, oprocentowaniu, prowizji, a także warunkach kredytowania. Możesz dodatkowo wspomóc swoją decyzję kredytową, zapoznając się z opiniami klientów bankowych.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda