mobile
REKLAMA

Na Pradze powstają kolejne mieszkania dla warszawiaków

Na Pradze, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, powstają kolejne mieszkania dla warszawiaków. Przy ulicy Łomżyńskiej 20 trwają intensywne prace. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się już w połowie 2019 r.

Informacja prasowa
Na Pradze powstają kolejne mieszkania dla warszawiaków

- To kolejne mieszkania dla warszawiaków, którzy nie mogą pozwolić sobie na komercyjny kredyt. A równocześnie mają za wysokie dochody, aby uzyskać mieszkanie komunalne. Rewitalizacja kamienic przy Łomżyńskiej tchnie nowe życie w okolicę z poszanowaniem historii tego miejsca – mówił Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy podczas wizyty na budowie przy ulicy Łomżyńskiej 20 i 26.

- Modernizacja budynku przy Łomżyńskiej 20 jest jedną z dziewięciu inwestycji, które prowadzimy. W tym sześć projektów jest na obszarze objętym rewitalizacją – podkreślał Adam Godusławski, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Południe.
Zniszczony budynek przy ul. Łomżyńskiej 20 przechodzi gruntowną przebudowę i rozbudowę. Powstaje nowa infrastruktura techniczna (m.in. ciepłownicza, elektroenergetyczna, wodociągowa).

W części frontowej, w jej północnej i zachodniej elewacji została zachowana istniejąca parterowa ściana zewnętrzna. Ściany budynku frontowego powyżej parteru zostały rozebrane i będą odtworzone z nowych materiałów. Zostanie zachowany pierwotny kształt i wymiar stolarki okiennej. Balkony zostaną odtworzone według zachowanych oryginalnych elementów. Ściany budynku od strony podwórza, nadbudowa od strony północnej i zachodniej mają współczesną formę.

W budynku będzie 46 mieszkań jedno i dwupokojowych o wielkości od 25 do 55 m2 oraz jedno mieszkanie przeznaczone dla placówki opiekuńczo-wychowawczej. Mieszkania zrealizowane zostaną w standardzie TBS – lokale mieszkalne gotowe do użytkowania (wykończone podłogi i ściany, biały montaż wraz z armaturą, wyłączniki i gniazda elektryczne). Koszt inwestycji wynosi 17,8 mln zł, a planowany termin zakończenia to czerwiec 2019 r.

Realizujemy Zintegrowany Program Rewitalizacji
Łomżyńska 20 to jedna z wielu modernizowanych kamienic. Tuż obok, przy ul. Łomżyńskiej 26 rozpoczęły się prace modernizacyjne. Będzie to pełna rewitalizacja, przebudowa i nadbudowa czterokondygnacyjnego budynku. Ze względu na zabytkowy charakter kamienicy z 1911 roku, ściana frontowa będzie podlegać renowacji, zostanie odnowiona z zachowaniem detali historycznych. Powstanie 13 mieszkań jedno i dwupokojowych, o powierzchni od 31 do 60 m2, a na czwartym piętrze i na poddaszu placówka opiekuńczo-wychowawcza. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się pod koniec 2019 r.

Dzięki rewitalizacji budynków przy ul. Łomżyńskiej, najbliższa okolica zyska nowe oblicze, bardziej przyjazne mieszkańcom.
Natomiast przy ul. Stalowej 29, Towarzystwo Budownictwa Społecznego Południe modernizuje kamienicę, która jako pierwsza w Warszawie będzie wielopokoleniowa, spełniająca funkcje społeczne. Najemcami będą osoby młode jak i osoby starsze. Termin zakończenia modernizacji to połowa 2019 r. Trwa również modernizacja kamienicy przy ulicy Małej. Kolejna inwestycja powstaje u zbiegu ulic Skaryszewskiej i Targowej. Będzie to budynek z 85 mieszkaniami. Powyższe inwestycje realizuje Towarzystwo Budownictwa Społecznego Południe.
Przy ul. Strzeleckiej TBS Północ wybuduje budynek mieszkalny, wielorodzinny z 30 mieszkaniami. Trwają prace związane z przygotowaniem struktury lokali, przeznaczeniem lokali użytkowych. Kolejny etap to przygotowanie przetargu na dokumentację projektową.

Rewitalizacja na Targówku
Przypomnijmy także, na obszarze objętym rewitalizacją, na Targówku przy ulicy Korzona powstaje budynek mieszkalny dla 64 rodzin. Kolejna inwestycja, także realizowana przez TBS Północ, przy ul. Radzymińskiej przewiduje budynek z 215 mieszkaniami, w tym z jednym, o pow. ok. 250 m² na pierwszym piętrze budynku, przeznaczonym na pieczę zastępczą. Planowany termin zakończenia inwestycji - IV kwartał 2020. A przy ul. Chyrowskiej powstanie budynek mieszkalny, wielorodzinny z 25 lokalami. W I kwartale 2019 r. powinien zostać wyłoniony wykonawca. Mieszkania powstaną do 2020 r.

Zintegrowany program rewitalizacji
Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Do 2022 roku Warszawa przeznaczy na ten cel 1,6 mld zł. Zamiany zachodzą już od 12 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Kreatywności Targowa, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do nowej odsłony w tej części miasta.

Mieszkania dla warszawiaków
W ciągu dwunastu lat zapewniliśmy warszawiakom ponad 20 000 mieszkań, w tym 17 000 wyremontowanych pustostanów. Na koniec 2018 r. ta liczba wzrośnie do blisko 23 tys. Powstało ponad 3 600 miejskich mieszkań, w tym 550 wybudowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Cały czas trwają inwestycje i remonty pustostanów. Ponad 300 mieszkań komunalnych jest w budowie. Dla porównania, w latach 1996 – 2006 r. ówczesne władze wybudowały jedynie 1750 lokali komunalnych.
W Warszawie w kolejnych latach powstanie co najmniej 650 lokali dzięki dzielnicowym inwestycjom i ponad 1250 mieszkań dzięki Towarzystwom Budownictwa Społecznego.

Źródło i fot.: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda