mobile
REKLAMA

Nagroda dla najlepszego reportażu 2022 roku

Anna Goc, autorka „Głuszy” została laureatką 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury uznało jej debiutancką książkę za najlepszy reportaż minionego roku. Autorka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych

Informacja prasowa
Nagroda dla najlepszego reportażu 2022 roku

- Dzięki autorom i autorkom reportaży nie tylko poznajemy świat, którego nie widzimy na co dzień, ale także głos otrzymują osoby, których nie możemy usłyszeć. To jest bardzo niezwykłe doświadczenie dla mnie osobiście, ale też sukces książek reporterskich świadczy o tym, że nie tylko mnie to dotyczy. W dzisiejszym świecie potrzebujemy tej intymności spotkania z drugim człowiekiem, jakie daje książka – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Debiutantka laureatką

Tegoroczną Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego otrzymała Anna Goc za swój reporterski debiut „Głusza”, który dotyczy życia osób głuchych i ich życia.

Tak o zwyciężczyni mówiła przewodnicząca jury, Katarzyna Surmiak-Domańska: - Reporter powinien oddawać głos, tym którzy tego głosu są pozbawieni – tak powiedział kiedyś Ryszard Kapuściński. Trudno by te słowa zabrzmiały celniej niż w przypadku książki „Głusza” (…) Anna Goc pisze precyzyjnie, z namysłem stawiając każde słowo. Jej język jest prosty, surowy, celny. Siła jej narracji tkwi we wrażliwości na niuanse, w wyszukiwaniu wielości aspektów kondycji osób niesłyszących. Podziw budzi to, z jakim zaangażowaniem usiłuje ukazać nam świat z ich perspektywy.

Na finałową galę konkursu przyjechała do Polski Christina Lamb z Wielkiej Brytanii, autorka książki „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”, przełożonej na język polski przez Agnieszkę Sobolewską, wydanej przez Znak Literanova. W finale znalazły się również reportaże Wydawnictwa Czarne: Anny Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” i Ilony Wiśniewskiej „Migot. Z krańca Grenlandii” oraz Wydawnictwa Dowody ‒ zwycięska książka Anny Goc „Głusza” i Jakuba Sieczki „Pogo”.

- Rolą tego zaszczytnego wyróżnienia jest nie tylko wskazanie wartościowych książek minionego roku, ale także symboliczne uhonorowanie, mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie, wybitnego reportera, dziennikarza i poety Ryszarda Kapuścińskiego. Dla nas na zawsze pozostanie nieformalnym ambasadorem Warszawy. Wręczane dzisiaj wyróżnienie nie tylko rozpoznaje doskonałość w dziedzinie reportażu literackiego, ale także podkreśla wartość niezależnego dziennikarstwa – mówiła podczas gali Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji m.st. Warszawy.

143 książki rywalizowały o wygraną

W 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszone zostały 143 książki. 97 z nich zostało napisanych po polsku, 46 to tłumaczenia z siedmiu języków: angielskiego – 33, hiszpańskiego – 3, rosyjskiego – 3, francuskiego – 3, niemieckiego – 2, słowackiego i niderlandzkiego – po jednej. O przyznaniu nominacji oraz głównej nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek.

Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”, a partner Nagrody to „Książki. Magazyn do Czytania”. Patronat honorowy nad finałem 14. edycji objęła Ambasada Królestwa Danii oraz Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatkach i laureatach oraz o samej Nagrodzie można znaleźć na stronie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Tam także pełny tekst laudacji na cześć Anny Goc, laureatki 14. edycji Nagrody.

fot.UMW - na zdj.Anna Goc

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda