mobile
REKLAMA

Nie marnuj żywności: wyzwanie, którego warto się nauczyć

Okres Wielkanocy to czas radości, celebracji i wspólnego świętowania. Jednakże, w tle tej uroczystości kryje się problem, który często jest pomijany – marnowanie żywności. Anna Wolska z Banku Żywności SOS w Warszawie podkreśla, że marnowanie jedzenia w tym okresie osiąga zatrważające proporcje. - Dotychczasowe badania przeprowadzone przez Banki Żywności pokazywały, że w Święta Wielkanocne – czasie szczególnym dla Polaków – marnujemy nawet 3 razy więcej jedzenia. To porażające spostrzeżenie, które wymaga natychmiastowej uwagi i działania społecznego.

Daria Skorbiłowicz
Nie marnuj żywności: wyzwanie, którego warto się nauczyć

Jednym z głównych czynników przyczyniających się do nadmiernego marnowania żywności w okresie Wielkanocy jest nadmiar przygotowywanych potraw. Tradycja bogatych stołów, pełnych różnorodnych smakołyków, często prowadzi do gotowania więcej, niż można zjeść. Anna Wolska zauważa, że - Tradycyjne polskie święta Wielkanocne są synonimem bogatych stołów pełnych smakowitych potraw. Jednakże, często przekraczamy granicę między radością wspólnego posiłku, a nadmiernym gotowaniem, co prowadzi do marnowania żywności.

Kolejnym czynnikiem są nieplanowane zakupy. Świąteczna gorączka sprawia, że wielu z nas kupuje więcej, niż potrzebuje. Brak świadomości tego, co już mamy w spiżarni, prowadzi do podwójnych zakupów i w konsekwencji do marnowania produktów. Świąteczna gorączka często sprawia, że dokonujemy niepotrzebnych zakupów, które mogą prowadzić do nadmiaru żywności w domu – zaznacza Wolska.

Niebezpieczeństwem jest również brak odpowiedniego przechowywania potraw. W okresie Wielkanocy, kiedy domy są pełne gości, utrzymanie porządku w kuchni i lodówce może być wyzwaniem. Nieodpowiednie przechowywanie potraw może prowadzić do szybszego psucia się żywności. W okresie Wielkanocy, gdzie domy są pełne gości, utrzymanie porządku w kuchni i lodówce może być trudne. Nieodpowiednie przechowywanie potraw może prowadzić do szybszego psucia się żywności – dodaje Wolska.

Jednym z kluczowych aspektów zmniejszenia marnowania żywności podczas Wielkanocy jest edukacja i świadomość społeczna. Wolska podkreśla-  Wielu Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy z rozmiaru problemu marnowania żywności. Brak świadomości dotyczącej odpowiednich praktyk przechowywania, gotowania i wydłużania świeżości żywności przyczynia się do nadmiernego marnowania.

Aby zmniejszyć marnotrawstwo żywności podczas Wielkanocy, należy podejmować świadome decyzje już na etapie planowania zakupów. - Podczas zakupów świątecznych ważne jest planowanie posiłków i skrupulatne sporządzanie listy zakupów. Unikajmy nadmiernego kupowania żywności, skupiając się na ilościach odpowiednich do potrzeb- podkreśla Wolska. Ponadto, warto zwrócić uwagę na daty ważności produktów oraz preferować te o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Edukacja i świadomość społeczna są kluczowe w walce z marnotrawstwem żywności.

 

fot. pixbay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda