mobile
REKLAMA

„Niech żyje papier”

Piąta odsłona targów poświęconych najbardziej oryginalnym produktom papierniczym to raj dla tych, którzy nie chcą czytać jedynie na elektronicznych ekranach.

Adam Kutryba
„Niech żyje papier”

Mimo niezaprzeczalnej wygody, jaką oferują czytniki e-booków nie każdy decyduje się na rzucenie tradycyjnie wydanej książki w kąt. Fani papieru na stronnicach lektury odnajdują niezaprzeczalną, namacalną magię, niedostępną dla użytkowników urządzeń elektronicznych. Dla takich ludzi „notatka” nie oznacza funkcji w smartfonie, lecz krótki tekst zapisany w skoroszycie, a lekko zakurzony, bądź odrobinę sfatygowany arkusz ma większą wartość, niż zawsze taka sama, nieskazitelna wersja cyfrowa. Właśnie dla takich papierowych purystów w Państwowym Muzeum Etnograficznym po raz piąty organizowane są targi „Niech żyje papier”.

W przestrzeniach służących na co dzień do celów muzealnych doskonale odnajdą się Ci, którzy czerpią przyjemność z buszowania po sklepach papierniczych, antykwariatach i księgarniach, lecz inni także nie będą narzekać. Każdy może bowiem docenić niepowtarzalne i bogato ilustrowane książki oraz czasopisma, albo zachwycić się unikalnymi, spersonalizowanymi notatnikami, czy pięknymi plakatami i obrazkami. Oprócz tego zobaczyć (i ewentualnie zakupić) można: komiksy, pocztówki, rysunki, kolaże, czy pióra i długopisy.

Fani dobrego designu i rękodzieła nie powinni czuć się zawiedzeni, gdyż na targach spotkają prawie kilkudziesięciu wystawców z branży wydawniczej, papierniczej, drukarskiej itp. Są to zarówno poważane wydawnictwa, jak i niewielkie oficyny, co zapewnia sporą różnorodność i selekcję artykułów, jakiej nie znajdziemy w typowym papierniczym, czy standardowej księgarni.

Poza zakupami warto także posłuchać o papierze w najróżniejszych kontekstach. Organizowane są różnorodne warsztaty, czy prelekcje. Na niedzielę zaplanowane zostały następujące spotkania i dyskusje:

12.30.  O prowadzeniu kalendarza – zarządzaniu czasem, tworzeniu list, ramach i rytmie pracy opowie Bożena Kowalkowska

14.00 Jak powstała ta książka? O współpracy autor-projektant-wydawca opowiedzą Joanna Olech, Edgar Bąk i Magda Kłos-Podsiadło

15.00 Mikrocuda z papieru. Beata Jewiarz w rozmowie z Mirellą von Chrupek, Robertem Romanowiczem i Anetą Poiel-Machnicką

17.00 Tysiącletnia tradycja „Hanji”, czyli koreański świat z papieru – wykład Marcina Kuropatwy, koordynatora wystawy Galeria Koreańska

Siedziba targów otwarta jest w niedzielę od godziny 11 do 18. Wstęp jest bezpłatny

Adam Kutryba

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda