mobile
REKLAMA

"Noc listopadowa" w Łazienkach

Jeśli chcesz poznać kulisy tworzenia przez Stanisława Wyspiańskiego "Nocy listopadowej" i usłyszeć o wpływie Łazienek Królewskich na kształt dramatu, weź udział w spacerze szlakiem powstania listopadowego. Zapraszamy młodzież i dorosłych.

Informacja prasowa
"Noc listopadowa" w Łazienkach

"Noc listopadowa" w Łazienkach to wydarzenie obejmujące opowieść historyka teatru o "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, którą wzbogaci aktorska interpretacja dramatu, oraz spacer po sześciu miejscach, gdzie rozgrywają się sceny "Nocy listopadowej". Zapraszamy 24 i 25 listopada 2018 r. o godz. 11.00, miejsce spotkania - przed Pałacem Myślewickim. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: 22 50 60 183, edukacja@lazienki-krolewskie.pl. Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Kurator projektu: Joanna Szumańska (+48) 22 50 60 044; j.szumanska@lazienki-krolewskie.pl.

W pierwszej części spotkania Rafał Węgrzyniak, historyk teatru, opowie o genezie, idei i kompozycji "Nocy listopadowej". Przypomni okoliczności pobytu Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie, między końcem stycznia a połową lutego 1898 r. Dramaturg zwiedził wtedy Łazienki, a dwa lata później zaczął pisać ukończony dopiero w 1904 r. dramat o wybuchu antyrosyjskiego powstania. Rafał Węgrzyniak opowie o wpływie topografii Łazienek na układ scen dramatycznych w oparciu o szkic Wacława Borowego z 1918 r. 'Łazienki a "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego'. Objaśni ponadto ideę dramatu związaną z mitem eleuzyjskim, czyli wiarą w odradzanie się życia poprzez śmierć, przeniesioną przez Wyspiańskiego na grunt historii narodowej.

W pierwszej części spotkania odtworzone zostaną również dzieje sceniczne "Nocy listopadowej", począwszy od prapremiery wyreżyserowanej przez Ludwika Solskiego w rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, 28 listopada 1908 r., w Teatrze Miejskim w Krakowie, aż do spektaklu w inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego, przygotowanego w listopadzie 1997 r. na otwarcie po przerwie Teatru Narodowego w Warszawie. Omówiona zostanie także realizacja Andrzeja Wajdy powstała w Starym Teatrze w Krakowie w styczniu 1974 r., a cztery lat później sfilmowana w scenerii warszawskich Łazienek i Starówki dla Teatru Telewizji.

Opowieść o dramacie Stanisława Wyspiańskiego wzbogaci Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, który odczyta fragmenty "Nocy listopadowej" oraz komentarze do utworu.

Drugą część spotkania wypełni przechadzka po sześciu miejscach w Łazienkach, stanowiących scenerię epizodów "Nocy listopadowej". Będą to: Podchorążówka (obraz I "W Szkole Podchorążych"), Pomnik Jana III Sobieskiego (obraz III "Pod posągiem Sobieskiego"), Przedsionek Pałacu na Wyspie (obraz VIII "W Pałacu Łazienkowskim"), Amfiteatr (obraz IX "Teatrum Stanisława Augusta"), plac przed Belwederem (obraz II i IV "Salon w Belwederze") oraz Aleje Ujazdowskie (obraz X "W Alejach Ujazdowskich").


Rafał Węgrzyniak - historyk i krytyk teatru. W latach 1979-1983 studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Opracował 'Encyklopedię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego' (Ossolineum, Wrocław 1991; Księgarnia Akademicka, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków 2001), za którą otrzymał Nagrodę im. Leona Schillera, przyznawaną przez Związek Artystów Scen Polskich. Był konsultantem przy realizacjach "Wesela" w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2002) i w Starym Teatrze w Krakowie (2017). Przygotował edycję zbioru wspomnień swego nauczyciela z PWST, Zbigniewa Raszewskiego, "Mój świat" (Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1997). Ostatnio opublikował biografię żydowskiego reżysera działającego w międzywojennej Warszawie - "Procesy doktora Weicherta" (PIW, Warszawa 2017). W latach 1991-1998 był członkiem redakcji "Pamiętnika Teatralnego" w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Swoje szkice o teatrze, literaturze i historii publikował ponadto w "Dialogu", "Didaskaliach", "Notatniku Teatralnym", "Teatrze", "Tygodniku Powszechnym", "Zeszytach Literackich".

Oskar Hamerski od 2005 r. w zespole Teatru Narodowego. Absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (1999). W latach 1999-2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Współpracował z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Düsseldorfer Schauspielhaus oraz z teatrami warszawskimi, takimi jak: Wytwórnia, Laboratorium Dramatu, IMKA, Centrala Warszawa, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Związany z warszawską grupą artystyczną "Pożar w burdelu". Laureat nagrody prezydenta Łodzi (2001) i nagrody za rolę Konrada w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie na 30. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2005).

Źródo: Muzeum Łazienki Królewskie, fot. Akwarela S. Wyspiańskiego reprodukowana na okładce pierwszego wydania "Nocy listopadowej" z 1904 r

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda