Noc Muzeów w Warszawie, jakie atrakcje przygotowano?
Warszawska Noc Muzeów zapowiada się wyjątkowo. W programie znalazły się m.in. spotkanie w pracowni pszczelarza, przejazd zabytkowym pociągiem wąskotorowym oraz zwiedzanie Pałacu Potockich w Natolinie. To nie tylko okazja do odkrywania muzealnych skarbów – wydarzenie odbędzie się w sobotę, 17 maja

Warszawska Noc Muzeów – wyjątkowe wydarzenia i niecodzienne atrakcje
W nocy z 17 na 18 maja mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić aż 306 placówek, z czego 37 po raz pierwszy. Na liście nowości znalazły sięm.in.. Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury, Muzeum SGGW, Centrum Europejskie Natolin oraz ambasady Niemiec i Francji.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, dostępne będą nie tylko muzea i instytucje kultury, ale także miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających, np. Zajezdnia Tramwajowa Praga, Archiwum Główne Akt Dawnych, Biblioteka Główna WAT czy Teatr Syrena od kulis. Sejm i Senat RP również otworzą swoje gmachy dla spacerowiczów.
W Warszawskim ZOO będzie można zwiedzić Willę Żabińskich, a w Centrum Nauki Kopernik podziwiać pokazy nieba w odnowionym Planetarium. Nie zabraknie też atrakcji dla fanów komunikacji miejskiej – odbędą się parady zabytkowych autobusów i tramwajów, a w wybranych miejskich OSiR-ach będzie możliwość nocnego pływania.
Dodatkowo, przy Pałacu Młodzieży stanie miejskie stoisko, gdzie będzie można odebrać bezpłatne bilety na Taras Widokowy PKiN, a także uzyskać informacje o trasach zwiedzania i muzealnych liniach autobusowych.
Linie muzealne i zabytkowe pojazdy
Tej nocy na pewno nie będą się nudzić pasjonaci komunikacji miejskiej i historycznych pojazdów – po raz kolejny zorganizowane zostaną parady zabytkowych autobusów i tramwajów.
Parada autobusów rozpocznie się o godz. 16:45 i potrwa do 17:45. Ruszy z zajezdni Stalowa na prawym brzegu Wisły, by przemierzyć trasę prowadzącą przez m.in. al. „Solidarności”, al. Zieleniecką, most Łazienkowski i Wybrzeże Kościuszkowskie. Równolegle, w godzinach 17:00–18:00, ulicami Warszawy przejedzie parada zabytkowych tramwajów, która wystartuje z al. Zielenieckiej i zakończy się przy zajezdni Praga, po drodze zahaczając o punkty takie jak plac Zawiszy czy rondo Kercelak.
Niecodzienną atrakcją będzie wspólny przejazd obu parad na dwóch odcinkach trasy – około godziny 17:00 na al. Zielenieckiej oraz około 17:30 na Trasie W-Z. Szczegóły dotyczące parady znajdą się na stronie stołecznego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
Nie zabraknie także bezpłatnych linii muzealnych – informacje na ich temat znajdują się na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl.
Komunikacja miejska dłużej
W Noc Muzeów kursowanie metra linii M1 i M2 będzie wydłużone do godz. 2:30. Tramwaje linii 2, 4, 9, 11, 13, 16 i 17 będą kursowały do ok. godz. 2:30, przy czym ostatnie kursy z centrum zaplanowano ok. godz. 2:00.
Aż do ok. godz. 2:30 kursować będą autobusy linii 116, 180, 190, 509, 517 i 527, jednak ostatnie odjazdy z centrum zaplanowane zostały ok. godz. 2:00.
Źródło: UMW fot. pixabay graf. UMW