mobile

Nowe paszporty już w listopadzie!

Każdy, kto od 5 listopada tego roku wystąpi z wnioskiem o wydanie nowy paszportu, otrzyma dokument w okolicznościowym wydaniu, nawiązującym do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 5 listopada wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zmienia wygląd dokumentu paszportowego.

Informacja prasowa
Nowe paszporty już w listopadzie!

Elementy szaty graficznej paszportu zostały wybrane przez Polaków w internetowym głosowaniu. Są to wizerunki ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, ale także motywy nawiązuje do ważnych wydarzeń, miejsc i symboli. Na stronach wizowych nowego dokumentu znajdziemy godło II RP, order Virtuti Militari, Kopiec Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz obraz Jacka Malczewskiego pt. „Polonia”. Upamiętniono również m.in. Bitwę Warszawską 1920 r. i powstania śląskie.

Nowe dokumenty zostaną też wyposażone w lepsze niż dotychczas zabezpieczenia, które mają zapewnić lepszą ochronę przed sfałszowaniem. Jak podaje MSWiA „Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Umożliwi ona wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości”.  Ponadto paszporty będą zawierać element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitkę zabezpieczającą, widoczną w świetle UV oraz indywidualne oznaczenia.

Na okładce dokumentu przewidziano także tłoczenie wyrazu „Paszport” w alfabecie Braille’a, co ma być ułatwieniem dla osób niewidzących i niedowidzących.

Stare dokumenty nie stracą ważności, dlatego zmiany nie zobowiązują do wymiany dokumentów. Dotychczasowe paszporty będą honorowane do daty wskazanej w dokumencie.

Przypominamy, że w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport, wraz z dokumentem otrzyma specjalny pakiet jubileuszowy. Wkraczający w dorosłość nastolatkowie, w kopercie znajdą polską flagę wraz z miniprzewodnikiem dotyczącym szacunku do flagi, barw narodowych i hymnu oraz znaczek z logo „Niepodległej”.

Źródło: niepodlegla.gov.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda