mobile

Nowe pomysły na Skwer Rodziny Wolskich

Skwer Rodziny Wolskich, to miejsce, które już na stałe jest w świadomości wielu mieszkańców Ochoty. Skwer jest położony między budynkami przy ul. Grójeckiej 77 i 79A, oraz ul. Banacha 14,18 i 22, a poświęcony Rodzinie Wolskich, którzy czasie II Wojny Światowej w swoim ogrodzie zorganizowali Bunkier Krysia, gdzie ukrywali ludność pochodzenia żydowskiego

Informacja prasowa
Nowe pomysły na Skwer Rodziny Wolskich

Bunkier Krysia to był schron, w którym przez wiele miesięcy ukrywało się kilkudziesięciu Żydów. Niestety na początku marca 1944 r. kryjówka została zdekonspirowana, a ukrywający się ludzie wraz ze swoimi opiekunami zostali zamordowani przez hitlerowców.

Wolscy mimo groźby zapłacenia najwyższej ceny próbowali uratować blisko 40 Żydów, uciekinierów z Getta. W czasie kiedy śmierć groziła każdemu Polakowi za niesienie jakiejkolwiek pomocy ludziom narodowości żydowskiej Wolscy próbowali uratować tylu, ilu się dało. Niestety, sprawa w wyniku donosu konfidenta wyszła na jaw. Ukrywający się Żydzi zostali zabici przez Niemców, a wraz z nimi dwójka Polaków, udzielających im schronienia – Mieczysław Wolski oraz jego siostrzeniec Janusz Wysocki. Reszta rodziny, która cudem uniknęła śmierci, poddana była ostracyzmowi społecznemu, a ich majątek został skonfiskowany.

Przy ul. Grójeckiej 77 wisi tablica upamiętniająca bohaterów oraz ludzi korzystających z ich pomocy. Każdego roku, 8 marca, odbywają się tam uroczystości, związane z upamiętnieniem tych wydarzeń.

Nowy pomysł na skwer

Pojawiła się nowa idea upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń i uhonorowania ich bohaterów. Jest pomysł zorganizowania na Skwerze Rodziny Wolskich ścieżki edukacyjnej. Byłyby tam dwie tablice informacyjne – pierwsza poświęcona Wolskim, a druga ofiarom tamtych wydarzeń. Byłaby makieta Bunkru Krysia, 40 lamp w trafia poświęconych 40 ofiarom, ławka otoczona roślinnością (co nawiązywałoby do ogrodu Wolskich), a przed nią wymurowany placyk o wymiarach Bunkru Krysia. Oczywiście aranżacja ścieżki edukacyjnej uwzględniałaby obecność na skwerze pomnika przyrody – gruszy (która pamięta jeszcze czasy II Wojny Światowej), a to się wiąże z ochroną w jej otulinie, na obszarze obejmującym zasięg korony i systemu korzeniowego w promieniu, który nie może być mniejszy niż 15 metrów od zewnętrznej krawędzi drzewa.

Z pewnością ścieżka edukacyjna na Skwerze Rodziny Wolskich w znaczącym stopniu poprawiłaby rozpoznawalność tego miejsca, pomogłaby w organizowaniu lekcji historii poświęconych tragicznym wydarzeniom z czasów II Wojny Światowej.

fot.UDOchota


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda