mobile

Nowoczesny Monitoring i Ochrona Mieszkańców

Innowacyjne podejście do monitorowania sytuacji kryzysowych oraz kompleksowe środki bezpieczeństwa stanowią priorytet, widoczny w rozbudowie systemu monitoringu wizyjnego, efektywnym Centrum Bezpieczeństwa oraz zaangażowaniu w dziedzinę obrony cywilnej

oprac. Klaudia Kwasek
Nowoczesny Monitoring i Ochrona Mieszkańców

Innowacyjne monitorowanie sytuacji kryzysowych oraz kompleksowe podejście do zapewnienia bezpieczeństwa stanowią główny priorytet władz miasta stołecznego Warszawy. Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa aktywnie rozwija i modernizuje system monitoringu wizyjnego, jednocześnie skupiając się na efektywnym funkcjonowaniu Miejskiego Centrum Kontaktu 19115. Wszystko to ma na celu szybką reakcję na zgłoszenia mieszkańców. Miasto, we współpracy z rządem, angażuje się również w prace nad zmianami w dziedzinie obrony cywilnej.

Bezpieczeństwo w Warszawie zajmuje kluczowe miejsce. Prezydent Rafał Trzaskowski podkreśla, że obecnie priorytetem jest ochrona ludności, co skłania władze do prac nad ustawą dotyczącą obrony cywilnej. Podjęto audyt miejsc mogących służyć jako schronienia, a działania podejmowane są z myślą o zapewnieniu bezpiecznego życia mieszkańców.

Warszawa, jako jedyne miasto w Polsce, dysponuje własnym Centrum Bezpieczeństwa z ośrodkiem reagowania kryzysowego. Miejskie Stanowisko Kierowania nadzoruje infrastrukturę miejską i koordynuje służby miejskie, podejmując błyskawiczne decyzje w sytuacjach awaryjnych. System monitoringu wizyjnego, z 736 kamerami, odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, a także podczas imprez masowych i sytuacji kryzysowych.

W ramach rozbudowy monitoringu wizyjnego w latach 2019-2023, dodano 302 kamery, integrując je z różnych systemów. Trwa integracja kolejnych systemów, w tym Zarządu Zieleni i kamer lokalnych na terenach zielonych. Całość jest zarządzana przez cyfrową platformę, a 736 kamer monitoringu obsługiwanych jest całodobowo przez operatorów.

Miasto stosuje także monitoring mobilny, oparty na transmisji obrazu z kamer przez sieć operatorów telekomunikacyjnych. Rozwiązanie to pozwala na szybką reakcję na zagrożenia, a obecnie wykorzystuje się 41 kamer mobilnych. Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa współpracuje również z Uniwersytetem Warszawskim, badając zastosowanie sztucznej inteligencji w analizie obrazu z kamer.

W 2024 roku rozpocznie się budowa Centrum Operacyjnego Monitoringu – Bracka, wyposażonego w nowoczesne rozwiązania do zarządzania systemem.

Do struktur Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa należy Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115, obsługujące zgłoszenia mieszkańców dotyczące różnorodnych spraw. MCK Warszawa 19115 działa 24/7 i od lat stanowi centralny punkt informacyjny dla mieszkańców.

Wsparcie dla służb bezpieczeństwa obejmuje także finansowanie dla Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Komendy Stołecznej Policji, w tym zakup pojazdów, sprzętu i umundurowania. Miasto angażuje się również w kampanie informacyjno-edukacyjne, wspierając działania prewencyjne dotyczące bezpieczeństwa, m.in. poprzez kampanię dotyczącą użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda