mobile

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Odolan już dostępny

Miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego pokazało nowy plan miejscowy  dla Odolan. W porównaniu z oprotestowaną wersją z 2015 r. jest znacznie więcej zieleni, miejsce na usługi publiczne, parki i infrastrukturę transportową. Władze dzielnicy uznają propozycję za rozsądny kompromis. 

inf. prasowa
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Odolan już dostępny

W porównaniu do projektu z 2015 roku przewidziano o wiele więcej terenów z przeznaczeniem sportowo-rekreacyjnym oraz zieleni, w tym trzy parki, na które miejsce zaplanowano we wschodniej, centralnej oraz południowo-zachodniej części Odolan. Aby usprawnić komunikację planowane są nowe drogi, w tym dopuszczające ruch tramwajowy i autobusowy, zajezdnia tramwajowa w sąsiedztwie ulic Potrzebnej i Gniewkowskiej. W północno-centralnej części Odolan dopuszcza się dalszą zabudowę mieszkaniową jedno i wielorodzinną, a w kilku miejscach projekt przewiduje wybudowanie obiektów usługowych, oświatowych, administracyjnych, sakralnych, a także z zakresu ochrony zdrowia, opieki społecznej, nauki czy kultury. –  Cieszę się, że praktycznie wszystkie uwagi, które dzielnica składała w imieniu mieszkańców zostały uwzględnione - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Władze dzielnicy zdają sobie jednak sprawę, że nie ma możliwości usatysfakcjonowania wszystkich okolicznych mieszkańców. - Plan zawsze jest kompromisem, który warto zawrzeć by uchronić teren przed niezorganizowaną zabudową. Przedłużająca się procedura jego uchwalania może doprowadzić bowiem do bezpowrotnej utraty nawet tych terenów, które dziś przewidywane są pod zieleń i usługi publiczne – zaznacza Strzałkowski. Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. Dziś szacowany koszt wdrożenia planu sięga 800 milionów złotych, w przyszłości może to być znacznie więcej.    

 

Mieszkańcy Odolan czekali na ten moment od 2015 roku, kiedy to udostępniono pierwszy projekt planu zagospodarowania przestrzennego ich okolicy. Dokument wzbudził wtedy sporo emocji i zgłoszono do niego setki uwag i poprawek. Nowy projekt jest kompromisem pomiędzy tym, czego oczekiwali mieszkańcy, a faktycznymi możliwościami zagospodarowania tej części Woli. – Odolany, a szczególnie ich północna część rozwija się niezwykle dynamicznie. Z kolei tereny na południu należą w znakomitej większości do PKP, dlatego miejscy planiści musieli zaproponować projekt, będący wypadkową oczekiwań i faktycznych możliwości – mówi Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Dzielnicy. 

 

Nowy plan zagospodarowania Odolan obejmuje tereny o powierzchni ok. 330 ha, ograniczone ulicami Wolską, Kasprzaka i Ordona na północy i wschodzie oraz terenami kolejowymi nieopodal Alei Jerozolimskich na południu.  Na to jak ostatecznie będzie wyglądał plan zagospodarowania przestrzennego dla Odolan wpływ będą mieli również mieszkańcy, którzy do 31 grudnia mogą zgłaszać do niego swoje uwagi. Z projektem można zapoznać na stroniehttps://bit.ly/36l3p5Q, w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Marszałkowska 77/79, pon.-pt., w godz. 8:00-16:00, na wystawie plenerowej przy skrzyżowaniu ulic Jana Kazimierza i Sowińskiego oraz w prezentacji on-line https://bit.ly/3mjx3Ou.

 

 

 

Źródło: UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda