mobile
REKLAMA

Obiad Bożonarodzeniowy ze Wspólnotą Sant'Egidio

Na 25 grudnia Wspólnota Sant'Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi. Po dwuletniej pandemicznej przerwie, gdy świętowanie odbywało się w innej formie, znów zaprasza potrzebujących do wspólnego stołu. Warszawa wspiera tę inicjatywę, m.in. organizuje transport, odbiór śmieci, dostarcza wyposażenie sal jadalnych.

informacja prasowa
Obiad Bożonarodzeniowy ze Wspólnotą Sant'Egidio

W stolicy wspólnota chce w tym roku ugościć 800 osób – ubogich, bezdomnych, starszych mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy, ale także z Afganistanu i innych krajów. Podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z nich będzie czekało miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy.

- Jestem wdzięczna Wspólnocie Sant'Egidio za tę wspaniałą inicjatywę, wspieramy ją z radością. Jestem też wdzięczna setkom wolontariuszek i wolontariuszy, którzy co roku włączają się w organizację Obiadu Bożonarodzeniowego. Przygotowują świąteczne potrawy, pomagają w organizacji, szykują prezenty. A przede wszystkim dają samych siebie – mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W zeszłym roku w związku z pandemią Bożonarodzeniowy Obiad wydawany był „na wynos". W tym roku fundacja planuje zaprosić ok. 600 gości na 25 grudnia i ok. 200 na 7 stycznia, kiedy wypada Boże Narodzenie w kalendarzach wschodnich. Goście otrzymują wcześniej imienne zaproszenie.

Wspólnota prosi o wsparcie w przygotowaniach. A potrzeby są ogromne, bo w wyniku pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego, które spowodowały zubożenie wielu osób, w tym roku lista gości bardzo się wydłużyła.

Wolontariusze mogą pomóc przed świętami, w trakcie obiadu lub po nim. Do tej pory zgłosiło się 200 osób. Pracy jest mnóstwo, liczy się więc każda para rąk i każda poświęcona godzina. Można m.in. przygotować świąteczne potrawy, kupić prezent, pomóc w robieniu dekoracji czy przewiezieniu i ustawieniu stołów, a także – już w Boże Narodzenie – włączyć się np. w pracę w kuchni, podawanie potraw, przygotowanie i wręczanie podarków, czy – wieczorem – w sprzątanie. Obiadowi zawsze towarzyszy kolędowanie, potrzebni są więc również muzycy i chórzyści.

Tegoroczny obiad będzie się składał z tradycyjnych potraw wigilijnych (barszczu, pierogów, śledzi, sałatek, krokietów), a także dania głównego - pieczonego schabu i karkówki z dodatkami oraz deseru (ciast i ciasteczek). Prezenty zaś to czapki/szaliki/rękawiczki, termosy/ręczniki, kosmetyki i słodycze.

Chęć pomocy można zadeklarować wypełniając formularz na stronie Sant'Egidio. Ewentualne pytania należy kierować na adres e-mail: santegidio.waw@gmail.com. Inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant'Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY) lub poprzez zbiórkę na Pomagam.pl.

Wspólnota Sant'Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Pomaga osobom ubogim, bezdomnym, starszym, samotnym i uchodźcom. Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant'Egidio na całym świecie.

Więcej informacji na stronie wspólnoty oraz w wydarzeniu na Facebooku.

fot. Wigilia 2019 Anna Matlak/ um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda