Od zlotu motocyklowego po koncerty: Radzymin uczcił 105. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Jak pisaliśmy wcześniej, w Radzyminie trwają uroczyste obchody 105. rocznicy Bitwy Warszawskiej, które łączą w sobie wymiar patriotyczny, religijny, społeczny i kulturalny. Tegoroczny program jest wyjątkowo bogaty i ma na celu upamiętnienie heroizmu żołnierzy, a jednocześnie zapewnienie atrakcji dla wszystkich uczestników.

Już od samego rana, Radzymin tętnił życiem, celebrując 105. rocznicę Bitwy Warszawskiej. O godzinie 7:00 wydarzenia rozpoczęły się tradycyjnymi XXXV Patriotycznymi Lotami Gołębi Pocztowych „Cud nad Wisłą” na Lądowisku Papieskim. Dwie godziny później, o 9:00, fani motoryzacji zgromadzili się na XXIV Zlocie MotoCud, skąd wyruszył rajd motocyklowy. Uczestnicy przemierzyli malownicze tereny, przejeżdżając przez Słupno, Nieporęt, Białobrzegi, Kuligów, Józefów, Guzowatkę i Zawady, by ostatecznie powrócić do Radzymina.
Równocześnie, o 9:00, z Parku im. ks. Eleonory Czartoryskiej wystartował 34. Półmaraton „Cud nad Wisłą”, który co roku przyciąga biegaczy z całej Polski. Uczestnicy mieli do pokonania dystans około 21 kilometrów, co stanowiło hołd dla bohaterów 1920 roku.
O godzinie 10:00 na ulicy Głowackiego otwarto wystawę sprzętu wojskowego, na której można było podziwiać nowoczesne czołgi, takie jak K2, Leopard oraz samobieżną haubicę K9 Thunder. O 11:00 goście mogli uczestniczyć w uroczystym otwarciu wystawy stałej w Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.
Po południu, od 13:00 do 18:00, plac za Kolegiatą zamienił się w tętniący życiem piknik historyczny. Goście mogli podziwiać wystawę pojazdów, oglądać dynamiczne pokazy, a najmłodsi korzystali z atrakcji wesołego miasteczka. Urokowi wydarzenia dodawały pokazy i wystawy, podczas których przebrani w historyczne stroje rekonstruktorzy ożywiali atmosferę tamtych czasów.
Centralne obchody patriotyczno-religijne zaplanowano na godziny 17:00-19:30, obejmując uroczystą mszę świętą, Apel Pamięci oraz złożenie wieńców na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku.
Wieczór zakończy się koncertami na placu za Kolegiatą. O godzinie 19:00 wystąpią Pawbeats & Sarius, a o 21:00 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – zespół Zakopower. Dzień zakończy się widowiskowym pokazem sztucznych ogni o 22:30. Przez cały czas na placu za Kolegiatą dostępna jest również strefa gastronomiczna.
Jutro, 16 sierpnia, mieszkańcy Radzymina mogą wziąć udział w dwóch interesujących wydarzeniach. W Parku im. ks. Eleonory Czartoryskiej odbędą się Warsztaty dawnych rzemiosł, zorganizowane w formie pikniku średniowiecznego, które pozwolą na poznanie dawnych technik rzemieślniczych i historycznych tradycji. Równolegle, w hali ROKiS, miłośnicy łamigłówek będą rywalizować podczas VI Ogólnopolskich Mistrzostw Szaradziarskich. Oba wydarzenia rozpoczną się o godzinie 11:00.
fot. Alicja Jaryczewska