Odbicie PAST-y – biało-czerwona flaga na Zielnej
Dziś przypada 80. rocznica zdobycia przez powstańców warszawskich, gmachu PAST-y, czyli ówczesnego budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ul. Zielnej 39. Z tej okazji Światowy Związek Żołnierzy AK razem z Ogólnokrajowym Środowiskiem Żołnierzy Armii Krajowej Batalionu „Kiliński” zorganizował rocznicowe obchody
– Z wielkim wzruszeniem i dumą spoglądam na symbol Polski Walczącej, który wznosi się na dachu wieżowca PAST-y. Dziś, gdy obchodzimy 80. rocznicę walk o budynek PAST-y, patrząc na znak Polski Walczącej, szczególnie mocno odczuwamy ciężar historii i wartość wolności, za którą nasi przodkowie oddawali życie – napisał w okolicznościowym liście prezydent Rafał Trzaskowski.
Zacięte walki o budynek przy ul. Zielnej 39 trwały niemal od początku powstania warszawskiego. W gmachu PAST-y (Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej) znajdowała się nowoczesna centrala telefoniczna, dlatego obiekt miał strategiczne znaczenia dla niemieckiego okupanta. W budynku zainstalowano specjalną „gorącą linię” Warszawa- Berlin, stąd łączono bezpośrednio rozmowy z dowództwem frontu wschodniego. PAST-a była też centrum łączności telefonicznej całego Generalnego Gubernatorstwa. W czasie wojny budynek był strzeżony przez posterunki Niemców, którzy dodatkowo wybudowali przy wejściu betonowy bunkier. Śródmiejski wieżowiec służył również niemieckim wojskom jako punkt strzelniczy.
– Budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, pozostający w polskich rękach do samego końca Powstania, stał się symbolem niezłomności i nadziei. W miejscu, gdzie dzisiaj widzimy znak Polski Walczącej, zawisła kiedyś biało-czerwona flaga. Trudno nam, współczesnym mieszkańcom Warszawy, wyobrazić sobie, jak wielką nadzieję i euforię przyniosła ona walczącej Warszawie – miastu, które przez pięć długich lat cierpiało pod jarzmem niemieckiej okupacji – podkreślił prezydent Trzaskowski.
Walki o odbicie PAST-y trwały od 2 sierpnia 1944 roku. Powstańcze oddziały kilkukrotnie szturmowały budynek – ostatecznie gmach został zdobyty przez batalion „Kiliński” pod dowództwem rotmistrza Henryka Leliwy-Roycewicza przy wsparciu innych grup szturmowych AK. Po zwycięskiej akcji na szczycie budynku wywieszono biało-czerwoną flagę. Gmach PAST-y pozostał w polskich rękach do końca powstania – dzięki zdobyciu obiektu powstańcy m.in. uzyskali łączność między dzielnicami miasta. Odbicie PAST-y miało dla walczących oddziałów również duże znaczenie psychologiczne i było zachętą do dalszego oporu wobec Niemców.
– Mimo wielu przeciwności losu, w tym także prześladowań za działalność podczas wojny i Powstania Warszawskiego, pozostało w nas Polkach i Polakach przekonanie, że agresorzy zawsze przegrywają, a dobrzy ludzie, choćby nie wiem jak mocno zostali skrzywdzeni, zostają w pamięci historii bohaterami. Dziś wspólnie budujemy Polskę, pamiętając o wartościach, takich jak: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym oraz sumienność. Dziś, w Wolnej Polsce i ukochanej Warszawie, z nadzieją wspólnie budujemy świat oparty na wzajemnym szacunku między narodami. Niech pamięć o okrucieństwie wojny i tragicznym boju o Warszawę będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń – dodał Rafał Trzaskowski.
Budynek PAST-y to dziś serce powstańczej tradycji. Przy wejściu znajduje się 17 tablic nawiązujących do powstania warszawskiego. Od niedawna część pomieszczeń w budynku zajmuje także Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury m.st. Warszawy.
fot. UMW












![[Recenzja] "Niespodziewany gość"](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/8f0a125254c36f06c77fd499122e4c61885b69dd.jpeg)








![[Rozwiązanie konkursu] Wygraj wejściówki na spektakl "Przekręt (nie) doskonały. Kto widział Pannę Flint?" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/30aebe7f831e19f22dd84b53a78c5ae6ca49ccc7.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Wygraj dobrą książkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/6f50cda6bdd00ea6de42fea32aa434b94a225901.jpeg)
![[Konkurs] Wygraj wejściówki na spektakl "Przekręt (nie) doskonały. Kto widział Pannę Flint?" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/b8148235a005d9e9699a0ab3c645f9e18aa3cf08.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Wygraj podwójną wejściówkę na koncert „Największe przeboje Orkiestry Księżniczek”](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/e426682360a326a61cfead699e655d0a5c2cb867.jpeg)














