mobile

Odolany z szansą na budowę stacji kolejowej

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego Odolan dopuszcza budowę stacji kolejowej w południowej części osiedla. Jej ewentualne powstanie byłoby szansą dla tysięcy pasażerów na łatwiejszą komunikację z centrum Warszawy.

inf. prasowa
Odolany z szansą na budowę stacji kolejowej

Pomimo faktu, że tereny ciągnące się wzdłuż Alei Jerozolimskich w południowej części Odolan należą w większości do PKP, to stacji kolejowej dostępnej dla pasażerów ciągle tam nie ma. W efekcie, aby dostać się pociągiem do centrum trzeba skorzystać ze stacji Warszawa Zachodnia, jednak dojazd do niej zajmuje mieszkańcom Odolan zdecydowanie zbyt dużo czasu.  Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być stacja zlokalizowana na wysokości ulicy Mszczonowskiej, o którą od dawna apeluje radna Joanna Tracz- Łaptaszyńska. – Wystarczy jedynie wybudować perony i dobudować niezbędną infrastrukturę komunikacyjną, a codzienne dojazdy do centrum Warszawy staną się łatwiejsze dla ponad 20 tys. Pasażerów, którzy podróżują z Odolan w stronę Śródmieścia. Taki przejazd zamknąłby się w zaledwie kilku minutach – mówi radna.

 

Szansą na wybudowanie w przyszłości stacji na terenie południowych Odolan jest nowy plan zagospodarowania tego terenu. Przewiduje on „możliwość realizacji przystanków kolejowych oraz miejsc parkingowych służących obsłudze pasażerów". – To jeden z najważniejszych punktów tego planu i mam ogromną nadzieję, że znajdzie się on w ostatecznym projekcie, co w przyszłości umożliwi jego realizację – mówi radna.

 

–  Cieszę się, że praktycznie wszystkie uwagi, które dzielnica składała w imieniu mieszkańców zostały uwzględnione – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Władze dzielnicy zdają sobie jednak sprawę, że nie ma możliwości usatysfakcjonowania wszystkich okolicznych mieszkańców. Plan jednak jest kompromisem, który warto zawrzeć by uchronić teren przed niezorganizowaną zabudową. – Przedłużająca się procedura jego uchwalania może doprowadzić do bezpowrotnej utraty nawet tych terenów, które dziś przewidywane są pod zieleń i usługi publiczne – zaznacza Strzałkowski. Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. Dziś szacowany koszt wdrożenia planu sięga 800 milionów złotych, w przyszłości może to być znacznie więcej.

 

Do 31 grudnia do planu Odolan można zgłaszać uwagi można to zrobić m.in. pisząc na sekretariat.BaiPP@um.warszawa.pl, szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na specjalnej stronie internetowej http://konsultacje.um.warszawa.pl/odolany

 

 

 

Źródło: UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda